| M.G.R a întrebat:

Ma aflu in alta tara, as dori sa depun o plangere la politie in Romania, eu neputand sa ma deplasez acasa. Se poate cumva depune si prin mail sau doar sa fac procura cuiva? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce vrei sa depui plangerea. In orice caz se poate depune si prin posta sau chiar prin email.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca poti exista rubrica petitii/sesizari si politia le ia in calcul trebuie doar sa iti dai datele persoanele si sa descrii despre ce este vorba.
Cred ca o poti face pe siteul MAI si apoi acestia o vor inainta catre sectia de politie de care apartineai daca erai in tara.
https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online

| SugarBrownies a răspuns (pentru Simpatic):

Da, sunt de acord. merge, si poti sa faci plangere pe petitii online, doar ca iti trebuie toate datele de contact. N-o sa poti sa faci plangere anonim.

| Simpatic a răspuns (pentru SugarBrownies):

Pai asta am afirmat si eu ca trebuie sa dea datele personale.
"Cred ca poti exista rubrica petitii/sesizari si politia le ia in calcul trebuie doar sa iti dai datele persoanele si sa descrii despre ce este vorba."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția se ocupă de infracțiuni, nu de plângeri.

| Dana2103 a răspuns:

Se poate si prin email. Eu asa am facut plangere pe timpul pandemiei