| Alexunknown a întrebat:

Am fost pus in fata unei amenintari din partea unui om.
Problema apare din faptul ca eu as dori sa depun o declaratie/plangere la politie in aceasta privinta, dar nu am gasit nici un model de plangere pentru cazul mentionat.As dori putin ajutor. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de model. Te adresezi politiei de la locul de domiciliu, cu formula Domnule Comandant, dupa care incepi cu alineat nou: Subsemnatul (dai toate datele tale de identificare - numele si prenumele si domiciliul), depun prezenta plangere penala impotriva numitului (la fel datele de identificare), pentru urmatoarele motive: (descrii situatia de fapt).
Consider ca respectivul se face vinovat de infractiunea de amenintare si va rog sa luati masurile legale ce se impun.
La sfarsit scrii localitatea si data si te semnezi.
Dupa semnatura scrii: Domnului Comandant al Politiei... Numai bine!