| hrbdnemedlelkdmee a întrebat:

Buna, mama a mea murit anul trecut iar eu mi am blocat cardul de alocație din greșeală, cardul era pe numele ei iar eu nu eram împuternicit, ce as putea face? este nevoie de dezmoștenire?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand poti deschide un cont pe numele tau, la care este asociat un card de debit, margand la o unitate bancara cu tatal tau si apoi soliciti virarea alocatiei in acel cont.
In al doilea rand va trebui sa faceti procedura succesorala, la un notar public de la ultimul domiciliu al mamei, tu esti mostenitor dupa mama ta si atunci vei avea acces si la conturile ei.

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru Ioandelasal):

Procedura succesorala trebuie semnată de toți frații?

| Ioandelasal a răspuns (pentru hrbdnemedlelkdmee):

Procedura succesorala se poate deschide la cererea unui singur mostenitor dar apoi la dezbatere trebuie sa participe toti mostenitorii, in cazul expus acestia fiind toti fiii/fiicele mamei tale si sotul supravietuitor (daca exista la decesul mamei).
Dupa ce se deschide procedura notarul public ii va cita pe toti mostenitorii pentru dezbatere.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Cred ca trebuie sa mergi cu tata sau un alt tutore la banca sa faceti alt card.
Nu cred ca trebuie succesiune pentru ca nu este vorba de mostenire.
Sunt drepturile tale de la stat care vor intra in contul tutorelui actual.

| Negroo a răspuns:

Dezmostenire? Doamne fereste!
Poate ai vrut sa spui succesiune.
Mergi la Banca si intreaba.