| aanoni89 a întrebat:

mi.a fost retinut permisul pentru trecere pe rosu+amenda. intrebarea este daca mi.a dat dovada 15 zile, acum cat timp mai am permisul retinut.15 zile sau 30? imi va cere chitanta amenzii cand merg sa ridic permisul? si mi s-a mai spus ca fiindca nu am un an de cand am carnet o sa trebuiasca sa dau din nou un test cu 15 intrebari sa il recuperez..asa este?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns ieri la aceata intrebare, inclusiv ti-am citat prevederile legale relevante. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
S-a suspendat dreptul de a conduce si perioada de suspendare incepe sa curga de la data depunerii permisului de conducere daca n-ai dovada cu drept de circulatie) sau de la data depunerii dovezii (daca o depui inainte de expirarea valabilitatii) ori de la data expirarii valabilitatii dovezii.
Si va trebui sa sustii testul, dar nu pentru ca esti incepator ci fiindca suspendarea dreptului de a conduce a fost luata pentru trecerea pe rosu, dar numai daca s-a produs un accident, conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;"