| lolicik a întrebat:

mi-am pierdut contractul de munca, mai pot lua somaj daca nu am originalul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inscrierea la somaj n-ai nevoie de contractul individual de munca ci de decizia de desfacere a CIM (aceasta nu trebuie sa fie din vina ta) si de o adeverinta de la locul de munca, cu perioada lucrata si salariul avut.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti primi de la firma o copie conforma cu originalul. De fapt m-am uitat pe siteul celor de la AJOFM si nu prevede asa ceva: http://www.ajofm-bv.ro/index.php?c=luare
Trebuie sa-ti dea firma o adeverinta.

| untu a răspuns:

Discuta cu cei de la firma ta (locul de munca) si apoi cu cei de la AJOFM pentru a obtine niste informatii privind actele pentru reinoirea contractului de munca si pentru somaj!