| cupsaionutarghezi5 a întrebat:

Buna. O întrebare am :
Bunica mea, imi tot deschide corespondenta. Are dreptul?
Menționez ca stau cu ea, soția si copilașul meu, iar contractul de pe apartament, e cu uzufruct viager.
Si pe de alta parte, ne-a scos de multe ori din casa si ne-am întors neavând unde merge pentru ca, CULMEA, tot atunci ne dădea afara când rămâneam fără o suma consistentă cât de cât de bani.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica nu are nici un drept sa va deschida corespondenta.
Si nici nu are dreptul sa va dea afara din casa, o poate face doar dupa anularea sau desfiintarea contractului si aceasta se poate doar daca ar castiga un proces civil cu acest obiect.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici un drept. Nici cu corespondenta si nici cu datul afara din casa.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu-ti place, pleaca. Doar neamurile proaste isi dau in judecata rudele de sange.

| mi25 a răspuns:

Corespondenta este secreta si individuala. Au fost azuri de judecata cand unul din soti a deschis corespondenta celuilalt sot.
Pentru a fi dati afara din casa, asa cum a spus Ioandelasal, trebuie o hotarare judecatoreasca. Pentru castigarea unui asemenea proces trebuie sa aiba motive si probe indubitabile.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Atăt timp căt stai sub același acoperiș cu bunica. Așteaptă-te la orice și in orice clipă.