| Alina894 a întrebat:

Mama mi-a luat o garsoniera, trecuta pe numele meu dar ea are drept de uzufruct viager. Vreau sa stiu daca ma poate da afara sau poate sa ma scoata din contract. Multumesc sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul de uzufruct viager inseamna ca mama ta are dreptul sa foloseasca garsoniera pe tot timpul vietii, tu urmand sa o poti folosi dupa decesul ei, tu esti proprietara garsonierei. De regula se procedeaza asa de catre parinti, tocmai pentru ca sa nu poata fi dati afara din locuinta de catre copii. Deocamdata tu n-ai dreptul de a folosi garsoniera, desi esti proprietar. Pentru a desfiinta contractul si a deveni ea proprietara ar trebui sa obtina o hotarare judecatoreasca, daca are motive intemeiate si poate proba ca ea a achitat garsoniera si tu n-o lasi s-o foloseasca. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Raamonikaa a răspuns:

Bravo, ai o mama de treaba, ti-a luat o garsoniera, sa fii fericita pentru asta. Si-a pus dreptul de uzufruct crezand ca asa tu nu o sa poti sa o vinzi fara acordul ei si nici sa nu o dai afara din casa. Bine, poti sa o vinzi fara acordul ei dar se transfera uzufructul mamei noului proprietar si nu vad cine s-ar baga in asa ceva. Nu vad de ce te-ar da afara din casa, nu te poate scoate din contract, dar nici tu nu o poti da afara din casa pana nu moare. De asemenea, mama ta nu numai ca poate locui in acel spatiu, dar il si poate inchiria.

| AI3x a răspuns:

Are tot dreptul pana cand vine moartea cu coasa sa o ia si daca e tanara viseaza mult la aceea casa