| MihaiCazan a întrebat:

Bună, bunica mea are contract cu uzufruct pe apartamentul ei si ea acum fiind neputincioasă, la pat, având nevoie de îngrijire non-stop, cum am putea vinde apartamentul pentru a avea bani de azil avand in vedere că contractul cu uzufruct nu permite vânzarea lui, cat timp ea este in viață. Nu se mai poate avea grijă de ea si fără vânzarea apartamentului ei nu avem destui bani. Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunica nu renunta la uzufruct sau cumparatorul nu preia sarcina uzufructului nu se poate vinde legal apartamentul.
Poate o puteti lamuri pe bunica sa renunte, daca este in vederea scopului de a obtine banii necesari pentru azil.

| MihaiCazan explică (pentru Ioandelasal):

Are demență Alzheimer si Parkinson, nu prea știe de ea nimic...nu cred ca o sa înțeleagă situația si nici nu o putem forța.

| MihaiCazan explică (pentru Ioandelasal):

Are demență Alzheimer si Parkinson, nu știe de ea mai nimic și nu cred ca va înțelege situația si nici nu o putem forța să renunțe la contract...

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa o ingrijiti. Sau faceti rost de bani pentru azil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se poate vinde cît timp este ea in viata, poti sa o duci in azil dar te va costa pe lîngă pensia ei care o va da azilului, mai dai si tu o suma de bani. Apartamentul il mostenesti după ce moare ea, ce varsta are?