| vladionut94 a întrebat:

Buna oameni buni, mi-am depus CV la o firma de IT si m-au, aceptat si mi-au spus ca o sa imi fac un contract standard si un contract de cesiunea si nu stiu exact ce inseamna un contract de cesiune imi poate spune cineva ce este ca, cu au spus ca o sa eu niste comisioane depe contract de cesiune

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de cesiune este acel contract prin care o parte transmite altei parti un drept de creanta in schimbul unei contraprestatii (bani, servicii, bunuri, etc).
In cazul tau s-ar putea sa fie concesionat dreptul de a primi comisioane in schimbul serviciilor.

1 răspuns:
| DanielCD a răspuns:

Pai este vorba despre a ceda din drepturile tale de autor contra unei sume de bani, adica daca tu dezvolti un soft cat timp esti angajat la ei, nu ai drept asupra softului, sa-l iei sa pleci si sa-l vinzi la altii. Ei detin dreptul asupra produsului si ei il vor exploata, iar tu esti remunerat lunar conform contractului! Este normal si firesc!