| AnnaMariaaa a întrebat:

Probabil sunt persoane aici care stiu sau au auzit de programul Work and Travel Sua, intrebarea mea ar fi.
Daca pleci cu viza J1 ( cea de student ) care iti permite sa stai in Sua pana pe 31 oct, iar acolo decizi sa aplici pentru viza de turist inca din timpul in care inca esti legal cu J1, dar procesul se lungeste pana dupa perioada in care tu trebuie sa fii acasa, iar ipotetic vorbind procesul esueaza, daca incerci sa revii in tara, primesti interdictie sau ai o perioda in care poti sa te intorci? ( stiu ca pe parcursul schimbarii statutului de la j1 la turist nu este ilegal pentru ca esti in acest proces, de asta intreb daca ti se ofera cateva zile sa parasesti tara sau poti primi interdictie ), merci!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca depui dosar de schimbat viza acolo, tot va trebuii sa iesi din tara inainte de data expirarii vizei pe care o ai, ca altfel esti ilegal acolo, deoarece nu ai INCA viza noua, riscand sa iti faci singura rau... si sa nu mai primesti niciodata viza pentru America.

| AnnaMariaaa explică (pentru Violleta2022):

E putin ilogic, e normal ca odata aplicat trebuie sa fii acolo cand o vei primi, nu poti fi in Romania si sa primesti viza, aplicatia fiind facuta in Sua. Ilegal nu esti pentru ca te afli in proces ce schimbare a statutului si din moment ce nu stii daca raspunsul e pozitiv sau negativ trebuie sa astepti si sa vezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Nu-i ilogic deloc, gandeste-te bine ce statut ai tu intre viza deja expirata si cealalta, pe care inca nu ai primit-o si nu stii daca iti va fi alocata vreodata, fiind inca intr-un proces lung de verificare, uneori durand intre cateva luni, pana la 1 an.

Dar nu ma cert cu tine, ca de va spune omul cu frumosul, aveti senzatia ca va vrem raul, asa ca, faceti dupa cum va taie capul, ca oricum voi o trageti pana la urma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Apropo, am trecut printr-un proces similar la aplicatia pentru viza permanenta, care ne-a fost aprobata dupa 1 an si dupa primirea ei, am plecat din tara, legal, cu viza in mana.

| relian a răspuns:

Nu am auzit despre chestia asta, ma refer vii cu viza de student, apoi sa mai stai cu viza de turist.
Pe de alta parte nu vad rostu sa mai stai inca cat? Mai mult de 6 luni nu poti sa stai cu o viza de turist.

Ce am vazut,deci nu auzit,persoane care au venit cu viza de turist,au facut rost aici de viza de student,apoi dupa studii,au luat viza de lucru,asta pentru ca si-a gasit de lucru,asta stiu sigur.

Ce spui tu nu vad rostul,adica sa mai stai inca cateva luni pentru ce anume?
Dar cel mai indicat daca esti aici cu viza de student,mergi la emigration si intrebi pe aici acolo,aia iti spun exact cum sta treaba.

Acum,avand in vedere balamucul asta cu boala asta covid, aia de la emigration au zis ca is in urma rau de tot, dar de ce or fi in urma ei stiu, pentru ca sunt persoane care trebuiau sa mearga la interviu pentru cetatenie, sau mai stiu eu green card si iau amanat, deja cu 6 luni, acu iar iau amanat, deci in perioada asta sa faci ce spui tu slabe sanse, parerea mea.