| anonim_4396 a întrebat:

Recent am fost la un interviu de angajare la o companie. Am discutat cu intervievatorul detaliile pana mi s-a prezentat contractul de munca. Este acolo o clauza pe care nu am putut-o accepta și am renunțat la posibilitatea acelui job. Ce voia sa spuna clauza respectiva: înainte de a fi angajat pe perioada nedeterminata, ai nevoie de o perioada de pregătire, in acea perioada de pregătire nu ai drept de semnatura, dar vii zi de zi la locul de munca si faci ce ai de facut împreună cu un alt coleg (semnatura fiind singurul lucru pe care nu il faci). In acea perioada se presupune ca "înveți meserie" de la acel coleg și ei numesc asta "perioada de formare". Aceasta "perioada de formare" reprezinta un contract de munca pe perioada determinata pe 3 luni in care nu ai drept de concediu si nu ti se dau bonuri de masa. După cele 3 luni, daca ei considera ca te descurci ti se face un contract pe perioada nedeterminata cu o obligativitate de minim 3 ani. Stipulează ca daca vrei sa pleci înainte de ăia 3 ani trebuie sa le dai inapoi ce ai primit ca salariu in alea 3 luni de "formare" motivația fiind ca in alea 3 luni ei te instruiesc si ca tu nu produci si ca teoretic ei ti-ar plati gen cursuri (desi tu muncești în perioada aia). Totodata, o doamna angajata veche acolo, mi-a povestit ca dupa ce a revenit din concediul de creștere a copilului i s-a cerut sa semneze un act adițional la contractul de munca cum ca va sta din nou aia 3 ani. Chestia asta este legala? Mie imi pare o clauza oarecum abuzivă.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da poate ca ai dreptate cu chestia aia ca le pleaca oamenii.Chestia este ca asta e politica lor,iar tu semnezi un contract care legal este valabil, deci te poate duce in judecata sa zic asa, legal, desi nu cred ca se complica nimeni cu asa ceva.
Aceasta regula pusa de ei sincer si mie mi se pare cam naspa.Din cate eu stiu regula se baga atunci cand ei baga bani in tine, cum ar fi sa faci o scoala platita de ei, atunci normal stai la ei pana isi recupereaza ei banii sau cat sa cazut la invoiala in contract.In momentu cad ei nu baga nici un ban in tine, nu vad la ce sa te oblige sa ramai la ei 3 ani,asta e magarie, dar nu este impotriva legii, este o regula pusa de ei, cine vrea accepta, cine nu isi vede de drum, deci nu este ok zic eu.In astea 3 luni nu inveti nimic ce zic unia pe aici, alea 3 luni de proba sunt cum am spus sa vada ei ce om esti,iar dupa sa zica da te vrem,ori nu te vrem,asta daca nu le place de tine.Ce meserie sa inveti laughing deci asa da, aici ai dreptate.
Stii unde am vazut chestia asta? La soferi pe tiruri, sunt companii mari care te platesc ei, mai exact suporta ei cheltuaiala cu tine, scoala, masina etc iar dupa semnezi contract 2 ani vrei nu vrei stai la ei. Daca nu vrei atunci faci scoala pe cheltuiala ta si pleci cand vrei.Asta am vazut si stiu sigur, in rest nu exista sa te oblige careva sa stai, daca nu au bagat bani in tine cu ceva.Ca iti da salariu, pai ala trebuie sa til dea oricum, tu nu ai stata acasa si ei sa te plateasca, ai fost la munca, ai depus o munca, deci n-are a face.Bine ce zic eu este in America, in RO aia fac asa pentru ca probabil nu prea sunt luati la rost de cineva, ori zic ca forta de munca e balamuc, oferta fiind mica stau oamenii la rand laughing zic si eu ce o fi in capu lor.
In sf alea sunt regulilel lor, cine se baga bine cine nu la fel.Stai unde esti si cand so ivi altceva mai bun si convenabil te duci.Bafta

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu mi se pare nimic abuziv. In perioada celor 3 luni inveti o meserie si totodata esti platit/a pentru a-ti insusi practic meseria. Se considera ca "produci " numai la momentul in care poti efectua, in mod independent, toate operatiunile/sarcinile specifice meseriei respective.
Cum firma face o" investitie" in persoana ta(iti pune la dispozitie o persoana care sa te invete" ce si cum se face", te plateste pentru orele de practica), mi se pare corect ca, intr-un timp anume, sa-si recupereze investitia facuta. De aici si clauza care impune restituirea cheltuielilor aferente instruirii in cazul in care vei demisiona pe parcursul primilor 3 ani de la angajarea pe durata nedeterminata de timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Contractul este perfect legal si corect.
Nu vad abuzuri sau nereguli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de corect. Sunt multe firme care cer angajaților banii cheltuiți pe formare dacă pleacă înainte de o perioada minima. Nu mi se pare nimic abuziv. Firma investește în tine și mi se pare normal sa își dorească sa scoată profit din ceea ce au ii vestit în oameni.

| relian a răspuns:

Eu cred ca tu esti ceva certat cu munca laughing de aia cauti orice motiv sa eviti cumva sa te accepte careva.Deci munca nu e pentru tine, este pentru tractoare laughing stai linistit ca nu esti singurul, dealde tine sunt destui.Ti se pare abuziv ce anume? Pai aia te platesc in alea 3 luni, te pomenesti ca vrei si concediu in alea 3 luni laughing
Nu e de mirare ca tara aia e la rapa.Chestiile astea cu 3 luni sunt peste tot, ma refer si in alte tari, inclusiv America. Iara perioada aia nu e ce spui tu ca inveti meserie, jobu respectiv daca necesita ceva meserie tiar fi cerut sa ai scoala, experienta etc.Deci cand te angajezi undeva, ti se face un instructaj, ceva de genul ti se arata cam ce se face acolo, cam ce vei face tu, deja si incepin sa faci de a doua zi, deci te pune in tema ca ce activitati sunt acolo si ce activitate o sa ai tu.Aia nu dureaza 3 luni, 3 luni alea sunt de fapt un fel de proba,timp in care ei te vad cum esti,esti om bun,te tii de treaba,vii la program etc,bei, tragi chiulu, freci menta laughing chestii de astea ar trebuie ei sa vada, desi nimeni nu se uiota dupa nimic.
De regula odata ce te accepta esti ca si angajat, doara sa lipsesti de la munca in lunile astea asa nemotivat, sau cine stie ce sa faci sa te trimita la plimbare dupa 3 luni.Dar asta e politica acelei companiii, fiecare companie isi poate face reguli prorpii, in afara de ce spune legea.Chestia asta cu 3 luni,cu plata ce zici tu,cu contract,asta nu o stipuleaza leagea,astea sunt reglulile companiei.
Deci ei tiau prezentat ploitica lor,tu nu ai acceptat,asa ca pa si la gara,nu vad acum de ce vii sa spui ca aia ar abuza de ceva.
Chestia asta nu este legala, asta pentru ca nu legea spune ce trebuie sa faca un angajator legat de chestia asta, deci asa spune ploitica acelei companii, care mie sincer mi se pare logic si normal
Dar na altora li se pare abuz laughing
Legat de doamna ce spui lasa pe altii, nu stii tu ce contract a semnat aia, si nu esti tu avocatu ei.Deci munca iti este cam straina, cam asta este concluzia laughing

| Atim a răspuns (pentru relian):

Nu este vorba ca as fi "certata cu munca", la urma urmei, ca toți ceilalți, depind de un venit. Nu imi va da nimeni bani de mancare si de curent, apa, etc daca stau acasa. In prezent am un loc de munca, dar pentru ca nu se mai respecta ce s-a discutat nu doresc sa mai continui. In primii ani se lucrau doar 8 ore de luni pana vineri si primeam diurna saptamanal. In prezent se lucreaza de luni pana sambata cam 10-12 ore (in deplasări si ajung acasă noaptea tarziu si plec dimineața devreme). Iar diurna n-am mai văzut-o de prin noiembrie. Pur si simplu nu mai fac fata, nu mai apuc sa imi fac de mâncare, am o singura zi libera pe saptamana (duminica) in care fac si eu curat in casa. Totodata telefonul suna continuu indiferent ca sunt in timpul programului sau nu. Am început sa caut pe ici pe colo alte variante si asta ar fi fost una dintre ele. Problema mea cu oferta lor nu e ca nu imi pot lua concediu imediat, chiar dacă se putea, nu se cade sa faci asta, problema mea e ca esti obligat sa stai minim 3 ani. Nu vreau sa plec de la rău la mai rău, faptul că au măsura asta de precauție mie imi inspira ca mulți vor sa plece din primele luni. Si la locul actual de munca mi s-a oferit pregătire, au plătit cursuri cu traineri avizati dar nu m-au condiționat în niciun fel. Pana acum nu am mai auzit de asa ceva, de aia mi se părea suspect

| xerxes1 a răspuns (pentru Atim):

Concediu imediat, dar unde te crezi?

| Atim a răspuns (pentru xerxes1):

Cum am zis si mai sus, stiu ca nu se cade sa iti iei concediu in primele luni. Nu asta era problema mea, obligativitatea pe 3 ani mi se parea ciudată.

| xerxes1 a răspuns (pentru Atim):

Nu este obligatoriu sa stai 3 ani.
Trebuie doar sa inapoiezi banii pe alea 3 luni in care nu ai produs,

| relian a răspuns (pentru Atim):

Da poate ca ai dreptate cu chestia aia ca le pleaca oamenii.Chestia este ca asta e politica lor,iar tu semnezi un contract care legal este valabil, deci te poate duce in judecata sa zic asa, legal, desi nu cred ca se complica nimeni cu asa ceva.
Aceasta regula pusa de ei sincer si mie mi se pare cam naspa.Din cate eu stiu regula se baga atunci cand ei baga bani in tine, cum ar fi sa faci o scoala platita de ei, atunci normal stai la ei pana isi recupereaza ei banii sau cat sa cazut la invoiala in contract.In momentu cad ei nu baga nici un ban in tine, nu vad la ce sa te oblige sa ramai la ei 3 ani,asta e magarie, dar nu este impotriva legii, este o regula pusa de ei, cine vrea accepta, cine nu isi vede de drum, deci nu este ok zic eu.In astea 3 luni nu inveti nimic ce zic unia pe aici, alea 3 luni de proba sunt cum am spus sa vada ei ce om esti,iar dupa sa zica da te vrem,ori nu te vrem,asta daca nu le place de tine.Ce meserie sa inveti laughing deci asa da, aici ai dreptate.
Stii unde am vazut chestia asta? La soferi pe tiruri, sunt companii mari care te platesc ei, mai exact suporta ei cheltuaiala cu tine, scoala, masina etc iar dupa semnezi contract 2 ani vrei nu vrei stai la ei. Daca nu vrei atunci faci scoala pe cheltuiala ta si pleci cand vrei.Asta am vazut si stiu sigur, in rest nu exista sa te oblige careva sa stai, daca nu au bagat bani in tine cu ceva.Ca iti da salariu, pai ala trebuie sa til dea oricum, tu nu ai stata acasa si ei sa te plateasca, ai fost la munca, ai depus o munca, deci n-are a face.Bine ce zic eu este in America, in RO aia fac asa pentru ca probabil nu prea sunt luati la rost de cineva, ori zic ca forta de munca e balamuc, oferta fiind mica stau oamenii la rand laughing zic si eu ce o fi in capu lor.
In sf alea sunt regulilel lor, cine se baga bine cine nu la fel.Stai unde esti si cand so ivi altceva mai bun si convenabil te duci.Bafta

| xerxes1 a răspuns:

Este destul de ok contractul.
In trei luni inveti nu produci.Firma investeste in tine. Daca pleci reprezinti o pierdere pentru ei.
Si este ok sa le dai banii inapoi pe alea 3 luni daca pleci.
Si doamna aceea daca toarna un copil pe an cine crezi ca plateste concediul prenatal si postnatal de 126 de zile?
Statul? Pe dracu.
Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) este platit de angajator care recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) cu voia Domnului in cativa ani.

| UnholySaint a răspuns:

Nu vad ce ti se pare abuziv, daca nu ai experinta e normal sa nu ai concediu in primele trei luni, si da ca faci un copil si stai doi ani in concedu matermal, e chiar indicat sa mai astepti inca trei pana il faci pe al doilea.Nu inteleg de ce va tot grabiti in unele lucruri care se pot face si mai bine mai tarziu.

| Arseia a răspuns:

E legala. Si eu am mai vazut asemenea contracte de munca dar nu pe 3 ani ci pe 2 ani.
Ebine ca nu ai acceptat pentru ca nu e o firma tocmai serioasa in sensul ca cel mai probabil daca nu le-ai fi fost pe plac te-au fi facut ei sa pleci mai repede de 3 ani.
Treaba cu instruirea pe 3 sau x luni se aplica cel mai des la ospatarii, frizeri, paznici, dar poti intalni traba asta si la alte locurii de munca.
Contractele de munca "adevarate" sunt pe durata nedeterminata
Daca tu vrei sa mergi de ex: ca ospatar si tot te vei lovi de de locuri de munca cu clauze dinacestea cred ca ar fi bine sa faci ceva curs pentru domeniul respectiv iar atunci nu mai ar avea voie sa iti puna clauze de instruire pentru. ca tu esti deja instruit.
Daca te vrea cineva ca angajat si iti cere proba de munca nu accepta nu exista proba de munca legala pentru ca nu ti se face contract pe o sapt proba sau o zi proba de munca ei degeaba zic de ITM ca nu patesti nimic ca bla bal, asta e pana la proba contrarie.
Iar daca accepti proba de munca nu o accepta pe mai mult de o zi dar si aceea sa fie platinta de ce spun asta?
pentru ca vei da de unii angajatori care cauta doar asa fraieri sa le lucreze pe gratis.
De altfel gandeste-te daca esti in proba de munca pe o macara sau intr-o bucatarie sau sofer de duba si te accidentezi, nu ai asigurare, sau daca faci un accident si tu nu erai angajat sa vezi tu haos