| Ronahldo126 a întrebat:

Buna seară. Acum câteva zile împreună cu un prieten ne-am îmbătat și sub influența alcoolului am dat o "spargere" unui magazin din orașul nostru. Eu lovind un geam l-am spart si am intrat înăuntru prietenul meu tăind un lacăt si așa mai departe. Acum întrebarea mea este : dacă persoana vătămata nu vrea să se împace cu noi risc pușcăria? Am uitat s-a spus ca sunt major si sunt la prima abatere. Rog seriozitate la întrebare ofer si funda.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ati furat nimic atunci veti fi acuzati de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca ati si furat ceva veti fi acuzati de furt calificat, citez:
"ART.229. Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
In ambele cazuri va trebui sa acoperiti si prejudiciul cauzat prin distrugere si furt (daca ati furat).
Ce pedeapsa o sa va fie aplicata depinde de judecator. Daca se considera furt calificat atunci aproape sigur ca o sa fie o pedeapsa cu inchisoarea, in cel mai fericit caz cu suspendarea executarii.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Pentru o spargere, ce ai vrea sa iti dea? Un premiu, ceva? Faptul ca erai beat nu e in favoarea ta, caci nu ai baut in beneficiul societatii, dimpotriva. E prima abatere, toate au un inceput. Vad ca nici nu iti dai seama ca ai facut ceva rau.