| rozelor a întrebat:

Ajuati-ma,va rog, rabdarea mi-a ajuns la limita! Ma judec cu fostul sot (lucreaza si e stabilit in Italia de 15 ani),pentru majorarea pensiei alimentare,dar neaducand veniturile, s-a apelat la comisia rogatorie in 2014 si fara raspuns poana acum.Pe 4 mai 2015 am avut iar termen, la care judecatotul mi-a zis; de ce nu acceptati majorarea la salariul minim pe economie din Romania? Copilul primeste acum 83 ron pensia (tatal lui a mai facut vreo 2 prin Europa),nu am fost de acord cu propunerea judecatorului,acesta s-a uitat lung la mine si a mai dat un termen. Ajutati-ma va rog,unde pot vedea in ce stadiu se afla procesul,comisia rogatorie are portal,unde sa mai cer ajutor (nu-mi permit avocat), cum pot afla daca se mai judeca sau daca chiar s-a apelat la aceasta comosie rogatorie? Ce trebuie sa fac? Multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ministerul Afacerilor Externe, prin acesta se comunica comisia rogatorie in strainatate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca s-a apelat sau nu la comisia rogatorie vezi in dosar, trebuie sa fie adresa judecatoriei catre MAE si apoi poti intreba la MAE.
Nu exista portal cu comisia rogatorie in strainatate, doar portalul instantelor de judecata din Romania, aici:
http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx

| rozelor explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara! Ce este MAE? Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru rozelor):

Ministerul Afacerilor Externe, prin acesta se comunica comisia rogatorie in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să iti găsești un sot care sa te ajute să iti cresti copilul. Inteleg ce greu e sa cresti un copil si de ce ai nevoie. Ma rog am si eu o varsta tot de copil dar gândesc destul de matur. Refa-ti viata in cel mai bun caz ca sa iti poti creste copilul cu o persoana buna. Iar judecătorul ala nu a facut alegere buna. Trebuia maxim sa dea si fostul tau sot bani din veniturile lui, doar e copil din sângele lui. Sper sa îți fi fost de folos. Dacă eram eu avocată cu siguranță m-as fi oferit sa te ajut pe gratis. Oricum eu nu as cere taxa pentru un om care nu isi permite. Baftă.