| rozelor a întrebat:

Va rog,sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare! Am un dosar pentru majorarea pensiei alimentare,cu tatal in Italia,tribunalul roman a apelat la comisia rogatorie,aceasta a trimis documentatia la tribunalul de domiciliu italian,paratul a fost chemat de doua ori pentru audiere si nu s-a prezentat,treibunalul italian a trimis documentatia inapoi la comisia rogatorie,iar comisia in Romania ca nesolutionat,pentru ca paratul nu s-a prezentat la audiere,cum e posibil sa nu te prezinti (in Romania te obliga sa te prezinti) avand in vedere ca-i vorba de majorarea pensiei alimentare a unui copil,care este urmatorul pas pe care trebuie sa-l fac,la ce salariu se stabileste majorarea pensiei alimentare, ce se va intampla acum? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatia italiana, dar nici la noi nu-l poate obliga nimeni pe parat sa se prezinte, daca nu vrea. In schimb, daca este citat la interogatoriu si nu se prezinta se poate considera interogatoriul in favoarea reclamantului.
Pensia alimentara se poate stabili la salariul minim pe economie din Italia, cum va hotari judecatorul si se va mari daca cea rezultata din acest calcul este mai mare decat cea prezenta.