| Stefan7363739836373 a întrebat:

Buna seara. Am avut un proces stabilire domiciliu minor, pe care l-am câștigat, având în vedere că mama copilului nu avea posibilități de a întreține pe acesta.
Ea are dreptul la primul și al 3 lea weekend din luna sa vina să ia copilul la ea la domiciliu.
Problema este că ea nu mai sta acolo unde avea domiciliul când am avut procesul (unde a avut ancheta socială la garsoniera unde stătea).
Acum nu știu unde sta, dar din ce am auzit, sta într-o casă cu oameni periculoși, nu are acte doveditoare că stă intr-un loc anume (decât adresa din buletin -acasa la mama ei - care nici ea nu are condiții, stă intr-o camera din casa bunicii ei casa fiind împărțită de mai multe familii).
Doresc sa aflu daca pot rezolva ceva cu protecția copilului sau să știu ce pot face in continuare deoarece îmi este frica sa ii dau copilul sa se duca cu el cine știe unde să își bată joc cineva de el.
Ea insinuează că locuiește la "niste rude care au condiții " chiar mi-a zis că îmi dă poze. Dar eu vreau să știu legal cum se procedează? Trebuie să dovedească cu acte că stă acolo nu? (Contract închiriere / luare în spațiu etc), pentru că mă gândesc că poate face poze la o casa frumoasa, dar ea sa stea cu șobolanii.
Vreau să știu cum se procedează legal, trebuie data din nou în judecată că nu și-a anunțat schimbarea domiciliului (să poată face iar ancheta sociala protectia copilului să vadă dacă sunt condiții).
Vă mulțumesc mult de răspunsuri

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece conditiile privind dreptul de vizitare au fost stabilite de o instanta de judecata tot printr-o instanta de judecata se pot stabili alte conditii de vizitare, asa ca va trebui sa depui o cerere pentru stabilirea altor conditii, asa cum consideri.
In cerere vei invoca motivele pe care le-ai aratat, bineinteles ca acestea trebuie probate, inclusiv printr-o noua ancheta.

| Stefan7363739836373 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă refuz sa îi dau copilul, până nu îmi demonstrează cu acte că are unde sa locuiască cu minora de 3 ani (contract de închiriere, luare în spațiu, etc ) pot pari ceva? Daca se duce ea in instanță că refuz sa îi dau copilul... Sau daca vine cu politia la poarta, are ce sa îmi facă? Sincer îmi e frica sa-i dau copilul pe mana, că am auzit că stă Intr o locuință periculoasă... Nu am dovezi, dar așa m-i s-a spus

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan7363739836373):

Daca refuzi fapta este infractiune, conform art.379, alin.(2) din Codul penal, citez:
"ART.379.Nerespectarea măsurilor privind încredinţarea minorului
  (1) Reţinerea de către un părinte a copilului său minor, fără consimţământul celuilalt părinte sau al persoanei căreia i-a fost încredinţat minorul potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei căreia i s-a  încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească spre creştere şi educare de a împiedica, în mod repetat, pe oricare dintre părinţi să aibă legături personale cu minorul, în condiţiile stabilite de părţi sau de către organul competent.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Si trebuie un nou proces pentru anularea sau modificarea dreptului la vizitare, asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| mi25 a răspuns:

Pana la dezbaterea in instanta a noilor conditii, fa o cerere de ordonanță președentială pentru sistarea luării copilului datorită conditiilor improprii. Daca iti convine, pana se hot araste, sa-l viziteze pe copil la domiciliul tau.

| Stefan7363739836373 explică (pentru mi25):

Păi ce proces? Trebuie sa o dau iar în judecată?

| mi25 a răspuns (pentru Stefan7363739836373):

Da, deoarece acest lucru a fost stabulit de instanta si numai ea poate sa stabileasca altceva, asa cum a zis Ioandelasal.
Poti sa faci si o plangere la protectia copilului.