| Mark2012012 a întrebat:

Sunt trecut in CI la adresa parintilor mei unde am locuit pana in prezent in Ploiesti, iar acum am facut un contract de inchiriere la alta adresa in Bucuresti.
Daca eu doresc sa raman cu adresa domiciliului din Ploiesti este legal, sau sunt obligat legal sa imi imi schimb in actul CI domiciliul ca fiind cel din Bucuresti unde stau cu chirie?
Parintii imi dai voie sa raman in CI cu domiciliu in Pl.
Va multumesc anticipat de raspunsuri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In CI ramai cu domiciliul actual si in Bucuresti vei obtine viza de resedinta (flotant), in baza contractului de inchiriere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie sa schimbi cartea de identitate, poti obtine doar o viza de flotant si Bucuresti si atat

| Holiday a răspuns:

Poti pastra fara probleme buletinul vechi. Nici viza de flotant nu ar trebui sa te stresezi sa-ti faci, decat ai nevoie sa dovedesti ca ai domiciliul in Bucuresti. Oricum, nu-ti poti face C.I. pe adresa imobilului inchiriat decat cu acordul proprietarului. Si de ce ar vrea sa faci tu asta?!