| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara! Am o întrebare.Sa zicem ca doi parinti pun bani amândoi pentru a lua o mașina pentru mama sa zicem.In caz de ei divorțează cui ii va rămâne mașina?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina va ramane la cel pe care este inmatriculata, bineinteles daca exista intelegere.
Daca nu exista intelegere se poate vinde si sa se imparta banii.

Bula
| Bula a răspuns:

Se face inventarul bunurilor achizitionate in perioada casniciei si se imparte egal (valoric) intre cei doi (fosti) soti.
Daca exista un dezechilibru, atunci partea care duce valoarea mai mare trebuie sa plateasca celuilalt diferenta.
(asemenea impartirii mostenirilor)

| Violleta2022 a răspuns:

Se vinde si banii se impart la doi, sau o pastreaza unul din soti si ceklallat primeste bani pe jumatatea lui.

| sierra1 a răspuns:

Asupra bunurilor comune, soţii au un drept de proprietate care se caracterizează prin aceea că nici dreptul de proprietate nu este divizat pe cote-părţi şi nici bunul nu este împărţit în materialitatea sa, fiecare beneficiind de cota sa abstractă de 50%.

pe scurt: la ințelegere

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se decide la divorț cum se împart bunurile. Dacă e vorba strict de această mașină, ei decid împreună, mașina rămâne la unul iar acel cae primește mașina, restituie celui fără mașină o sumă de bani stabilită de comun acord.

| Lioana a răspuns:

Cei doi decid impreuna la cine ramane masina, eventual cu plata unei despagubiri persoanei care ramane fara masina din partea celei care o pastreaza. Daca nu se inteleg, vor vinde masina si vor imparti banii.