| shookdazed a întrebat:

Buna seara,am o mică nelămurire si ma gandeam ca ma puteti ajuta.
Treaba sta asa, cand aveam 3 luni tatal meu m-a parasit si am ramas cu mama insa el a plecat in America si s-a stabilit acolo din anul 2000 creand si o noua familie eu pana in aceasta zi nu l-am cunoscut si nici nu vreau.
Recent cineva mi-a zis ca el fiind cetatean american automat si eu cumva devin asemenea cetățean american fiind fiul lui insa din ce stiu eu acest lucru se poate face numai daca esti nascut acolo nu?
Va rog sa ma ajutati cu niste răspunsuri, va mulțumesc.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acel cineva nu are dreptate.
Nu poti sa devii automat nimic, pana ce tatal tau nu te aduce in America, ca fiul lui si el sa ceara acte de cetatenie pentru tine, in conditiile in care el este deja cetatean american.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai spus daca mama ta a fost casatorita cu tatal tau si au obtinut divort, daca ii porti numele tatalui samd.
In ultimul punct de aici scrie ca conditiile variaza in cazul in care un parinte nu este cetatean american:

"Through birth abroad to United States citizens
See also: jus sanguinis and Birth certificate § Consular reports of birth for individuals born overseas

A State Department certification of birth abroad, issued prior to 1990.
For children born abroad, a Consular Report of Birth Abroad may be requested to confirm entitlement as a national. Section 301(c) of the Nationality Act of 1952 extends automatic nationality at birth to children born abroad to two parents who are U.S. nationals, as long as one of the parents resided for any length of time in the United States or its possessions. Section 301(g) establishes that to attain automatic nationality for a child born abroad to a citizen and a foreign national, residency in the United States or its possessions is also required.[94] Time served as active military service was considered equivalent to residence in the U.S.[97]

For children with one national parent, requirements vary, depending on when they were born, and whether the parents were married.[98]"

vezi linkul de mai sus, pus de doctorandus.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cetatean american deveneai ori daca erai nascut in America atunci automat erai American, altfel trebuie sa locuiesti 5 ani in America pana sa i ti dea ei cetatenie Americana, aici vinovat este tatal tau ca nu sa interesat de tine nu te a luat in vacanțe la el in America si in timp deveneai cetatean american.Dar trebuia sa renunti la cetatenia română asa stiam, poate sa mai schimbat legea intre timp.

| relian a răspuns:

Tu esti roman si asa vei ramane atita timp cit vei sta in RO.
Taicatu chiar daca este cetatean american,el a dobindit cetatenia,el nu este cetatean american prin nastere.
Tu ai fi fost cetatean american doara daca taicatu ar fi fost nascut ori pe teritoriul american, ori din parinti amemricani, asa ai fi devenit si tu automat cetatean american, indiferent unde te-ai fi nascut.

Deci tu esti roman si roman vei ramane, asta daca nu te cheama taicatu aici in america si apoi poti lua si tu cetatenie.
Chestia este cati ani ai tu acum? Intreb de ani pentru ca te poate chema si sa iti faca acte, apoi sa devii cetatean doara daca ai sub 21 de ani.
Daca ai peste 21 de ani, atunci te poate chema, dar dureaza undeva la peste 12 ani, asta doara sa ajungi aici ca emigrant, nu in vizita.

Asa in vizita da, poti sa mergi si maine daca taicatu iti trimite o invitatie, dar viza de turnist nu iti asigura nimic.

1-Deci esti considerat cetatean american in orice situatie indiferent din ce parinti esti nascut, indiferent de unde provin parintii, DACA esti nascut pe teritoriul american.
2- Esti considerat cetatean american daca esti nascut din parinti americani in orice loc de pe planeta asta.

La tine nu se aplica nici una din cele de mai sus.
Ca idee unde este taicatu in ce oras, in ce stat? Zii ca ma duc la el si ii trag o palma dupa ceafa laughing

| Brizbriz a răspuns:

Automat, nu
dar, CHIAR poti sa capeti cetatenia daca el te cheama la el si deci, ai unde sa stai, si apoi sa ceri cetatenia, pentru ca ai ruda de gradul intai care e deja cetatean, deci EXTREM de putin probabil sa iti refuze cetatenia

deci, ai de ales intre a nu rata ocazia de a ajunge cetatean american (care e o chestie pe care si-o doresc MULTI) si a ii scarpina regretele paterne unei jigodii care te-a parasit cand aveai nevoie mai multa

e NUMAI alegerea ta, nimeni altcineva nu te poate ajuta, pentru ca poti sa ajungi sa regreti, orice alegere ai face

| NunuNini a răspuns:

Nimic adevarat!
Nu devii cetetean american numai pentru ca tatal tau a emigrat acolo. In acest fel, cam toti romanii ar fi... americani.

| shookdazed explică:

Va mulțumesc pentru răspunsuri, si in legătură cu parasitul astia sunt oamenii ce sa le faci...
Mulțumesc