Întrebare recomandată | RoxanaRt a întrebat:

Am primit o citatie care ma chema in instanta, in calitate de pentent iar dansul in calitate pe reclamant pentru fond-divort, investire cu formula executorie. Ce ineamna petent, va rog cat se poate de rapid?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca grefierul a gresit, a scris petent in loc de parat.
In justitie petent este aproape sinonim cu reclamant, este cel care a facut o cerere (petent vine de la petitie). Daca tu n-ai facut o cerere atunci nu poti fi petent.

| emilitalia a răspuns:

Petent este persoana care adreseaza unei autoritaţi o petiţie, care solicita, revendica etc....asa ca este o greseala cum a spus si Ioandelasal.

| andreyutzha a răspuns:

PETÉNT, -Ă s.m. și f. (Liv.) Petiționar. [Cf. it. petente < lat. petens < petere – a reclama].

| razboinicu2016 a răspuns:

Din cate stiu petent nu inseamna nimic, dar din dex PETÉNT, petenți, s. m. (Livr.) Petiționar. – Din germ. Petent.