| anonim_4396 a întrebat:

Salut..am o problema. tatal meu a primit o citatie. " xxxx xxxx este chemat in aceasta instanta in calitate de parte responsabila civilmente in proces cu xxxx xxxx in calitate de inculpat, si altii pentru Fond - lovirea sau alte violente. cine stie despre ce este vorba sa imi explice mai bine? ii pot lasa nr de tel. va rog!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Partea responsabilă civilmente este persoana chemata în procesul penal să răspundă din punctul de vedere civil, deci potrivit legii civile, pentru pagubele provocate prin fapta învinuitului sau inculpatului. Persoana, care deţine această calitate în cadrul procesului penal, va răspunde pentru sau alături de învinuit/inculpat la repararea prejudiciului cauzat prin săvârşirea infracţiunii"

De exemplu :" Sunt persoane responsabile civilmente (art. 1000 din Codul civil) părinţii pentru copiii lor minori, comitenţii pentru faptele prepuşilor, profesorii pentru elevi şi meşteşugarii pentru ucenici. Astfel, orice părinte răspunde pentru pagubele create de copilul lui minor dacă sunt îndeplinite anumite condiţii cerute de lege, cum ar fi: copilul să locuiască împreună cu părinţii, existenta unui prejudiciu, existenta faptei ilicite, etc."
Vezi sursa :http://www.consult-avocat.ro/......penal.html

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este chemat ca martor in proces. Trebuia sa diferentiezi X de Y sa se inteleaga ca sunt 2 oameni diferiti. Merge si depune marturie, altfel legea il va aduce obligatoriu in instanta si va plati o amenda. Daca ai numarul dosarului, cauta-l pe internet, la judecatoria care a trimis citatia si vezi detalii.

| alessia5158 a răspuns (pentru valentingb):

Ia un dictionar juridic si vezi care-i deosebirea intre "martor" si "parte responsabila civilmente "

| valentingb a răspuns (pentru alessia5158):

Nu cred ca am nevoie de dictionar, am citit raspunsul tau. Am inteles, e tras la raspundere pentru faptele altcuiva, pentru ca ar putea avea si el o parte din vina. Multumesc!
(PS: chiar nu am fost atent, nici nu observasem ca scrie "parte responsabila civilmente")