| Daceiasta a întrebat:

Bună seara, am primit un test pentru muncitor necalificat la o firmă și mă cam depasesc întrebările, dacă ar putea să mă ajute cineva aș fi recunoscător.
Dau funda

1. Disciplina lucrătorilor din cadrul societatii impune respectarea si executarea cu strictete de către toti lucratori, indiferent de functia lor, a

A:Regullor stabilite prin lege;
B:Regulilor stabilite de conducerea societatii;
2. Fiecare lucrator trebuie:

A:Sa isi desfasoare activitatea in conformitate cu pregatirea si instruirea sa si cu instructiunile primite din partea angajatorului;
B:Sa nu expuna la pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala atat propria persona cat si alte persoane care pot fi afectate de actinile sau omisiunile sale in timpul procesului de munca;
3. Lucratorii au urmatoarele obligati:

A:Sa nu intârzie la program;
B:Sa isi insuseasca si sa respecte prevederile legale in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
C:Sa verifice la intrarea in schimb starea tehnica a sculelor si dispozitivelor cu care urmeaza sa lucreze;
D:Sa utilizeze corect masinile, aparatura, uneltele, substantele periculoase si alte mijloace de productie;
4. Când se permite lucratorilor sa remedieze defectiuni la masini si utilaje:

Abig grinaca sunt calificati si instruiti pentru aceasta;
Bbig grinaca au mai efectuat remedieri de acelasi fel si daca se pricep;
5. Este interzisa folosirea uneltelor de mana care:
A:Au suprafata de percutie deformata, inflorita sau stirbita;
B:Sunt confectionate din otel care permite desprinderi de aschii in timpul lucrului;
6. Uneltele de mana trebuie sa fie:

A:Mentinute in stare buna de functionare;
B:Utilizate in mod corect;

7. Ce semificatie are culoarea rosie a indicatoarelor de securitate SSM, PSI:

A:Interzicere, oprire
B:Siguranta;

8. Lucratorii care au in dotare echipament de protectie sunt obligati:
A:Sa-I foloseasca corespunzator si dupa utilizare sa il inapoieze sau sa il puna la locul destinat pentru pastrare;

B:Sa-I folosească numai in timpul lucrului;

9. In caz de electrocutare, prima data:
A: celui mai apropiat punct sanitar;
B:Anuntarea sefului direct;
C:Scoaterea victimei de sub actinea curentului electric, (dupã intreruperea curentului electric);

10. In caz de hemoragie:
A:Se ridica in sus extremitate ranita;
B:Se preseaza rana cu pansamente sterile;
C:Se apãsa vasele sangvine care alimentează cu sange regiunea rănita;

11. In cazul fracturii unui brat, prima data:
A:Se aduce bratul fracturat la pozitia normala, apoi se imobilizeazã cu atele;
B:Se transporta accidentatul la primul punct sanitar;
C.Se imobilizează bratul cu ajutorul atelelor, in pozitia in care a fost găsit;

12. In caz de arsuri, prima data:
A:Se spala zona tamponata, nu se unge cu alifii si apoi se panseazã;
B:Se panseazã zona vatamata fara a se spală si fara a se unge cu diferite unguente;

13. Dimensiunea mânerelor sculelor de mana trebuie sa fie corespunzatoare pentru:
A:A rezista eforturilor mari si continue la care sunt supuse;
B:Sa permitã prinderea lor sigura si comoda;

14.Lucratorii care lucreaza pe platforma drumului, pe acostament sau in apropierea acestuia trebuie:
A:Sa cunoasca indicatoarele rutiere si modul de imprejmuire a locului de munca;
B:Sa aiba in atentie circulatia rutiera ce se desfasoara in apropierea lor;
C:Sa utilizeze echipamentul pentru avertizarea conductorilor mijloacelor de transport;

15. La traversarea drumului lucratorii sunt obligati:
A:Sa se asigure fata de circulatia rutiera din ambele sensuri;
B:Sa traverseze atunci când nu exista nici un pericol;

16. Transportul lucratorilor nu este permis:
A:In bena autospecialelor;
B:In cupa utilajelor;
C:In microbuze;

17. Se interzice lucrul:
A:In conditii atmosferice exceptionale (furtuna, descarcari electrice);
B:In aer liber;
C:In timpul pauzelor organizate;

18. Agentii de semnalizare ai traficului vor fi plasati:
A:La capetele sectorului de lucru;
B:In interiorul barierelor pe partea in lucru;
C:In exteriorul barierelor pe partea in lucru;

19. Centura de siguranta trebuie folosita ca:
A:Mijloc de sprijin al corpului;
B:Miloc de protectie prin suspendarea impotriva caderii in gol;
C:Mijloc de prevenire a rasturnarii schelei
D:Mijloc de opire a accesului intr-o zona periculoasa;

20. Este interzisa utilizarea centurilor de siguranta care prezinta:
A:Rupturi, destramari, rosaturi;
B:Catarame defecte;
C:Carlige cu sigurante;
D:Nituri lipsa;

21. Se interzice:
A:Utilizarea scarilor prelungite prin legare provizorie;
B:Executarea de lucrari de pe scarile extensibile;
Ctongueurtarea castii de protectie in perioadele friguroase;

22. Lucratorii au obligatia conform Legii 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor:
A:Sa utilizeze regulile si masurile de aparare impotriva incendilor, aduse la cunostinta, sub orice forma, de administrator sau de conducatorul institutiei, dupa caz;
B:Sa utilizeze substantele periculoase, instalatile, utilajele, masinile, aparatura si echipamentele, potrivit instructiunilor tehnice, precum si celor date de administrator sau de conducatorul institutiei, dupa caz;
C:Sa nu efectueze manevre nepermise sau modificari neautorizate ale sistemelor si instalatiilor de aparare impotriva incendiilor;

23. Lucratorul are urmatoarele obligatii conform Legil 307/2006 privind apararea impotriva incendillo:
A:Sa aduca la cunostinta administratorului, conducatorului institutiei sau proprietarului, dupa caz, orice defectiune tehnica ori alta situatie care constitue pericol de incendiu.
B:Sa nu efectueze modificari neautorizate si fara acordul scris al proprietarului, al proiectantului initial al constructiei, instalatiei, echipamentului, dispozitivului sau mijlocului de transport utilizat ori al unui expert tehnic atestat potrivit legislatiei in vigoare;
C:Sa respecte normele de aparare impotriva incendilor, specifice activitatilor pe care le organizeaza sau le desfasoara

2 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Este test ușor de făcut.

| anonim3248 a răspuns:

În 10 minute îl faci.