| Velcea_Marin_1981 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, ce cod al legii pedepseste siteu-ri de socializare care detin conturi cu minori?

3 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

De ce s-ar pedepsi?
E o intrebare mai mult decat tampita, adica minorii nu se pot socializa, dupa parerea ta.

| Lucian2473 a răspuns:

Site-ul de socializare in sine este obligat, dupa propria lege, sa dezactiveze contul de minor. Numai daca acel site prevede un astfel de regulament. De pilda un cont de minor pe Facebook, poate fi raportat si propus spre verificare. Facebook nu accepta conturi pentru minori doar daca are imputernicire de la parinti.
O data raportat, contul este blocat si i se va cere poza cu buletin spre verificare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere legala.
Fiecare are un regulament propriu in care este prevazuta si varsta minima pentru a putea avea un cont si, in caz ca exista o reclamatie sau banuiala va cere utilizatorului un act de identificare. Daca utilizatorul nu a respectat varsta contul va fi sters.