| Alexandra1323 a întrebat:

Am un bebelusi de 6luni si o fetita de 4ani si locuiesc in Italia! Bebelusul are doar certificat de nastere din Italia,fetita are actele necesare (certificat de nastere romanesc, pasaport). Copii au tata!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai vrut sa intrebi cum poti reveni in Romania cu copilul de 6 luni.
Pentru el poti obtine un titlu de calatorie, de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia.
Pentru revenirea in Romania nu este necesar acordul tatalui dar va fi necesar daca vei vrea sa te reintorci cu ei in Italia. Si declaratia tatalui poate fi data la o reprezentanta diplomatica.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru a primi ajutor, formuleaza concret o intrebare --- nimeni nu poate ghici ce problema ai in legatura cu cei doi copii!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la ambasada sau un punct consular si declara-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam puține detalii, iar întrebarea are un defect: lipsește!
Bănuiesc că vrei să călătorești cu copiii în țară. Trebuie ca și bebe să aibă pașaport (italian ca și certificatul) + procură de la tată, dacă o să călătorești fără acesta. Fără procură, nu treci vama cu copiii, decât dacă sunt însoțiți de ambii părinți!

| Alexandra1323 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot face pasaport bebelusului aici, dar cu foaie de drum sau titlu de calatorie insotite de o procura este ok?

| tintareco a răspuns:

Atunci,care-i problema ta?

| Alexandra1323 explică:

Scuze! Nu mi sa trimit tot mesajul mai sus