| Alin12alin a întrebat:

Bună seara! Am un prieten care a intrat la facultatea de hidrotehnică la buget și a confirmat locul. Totuși există o problemă: S-a înscris la o postliceală sanitară tot la buget în ideea să aibă unde se duce dacă nu e acceptat la facultate. Luni are de dat examen de admitere la postliceală însă bineînțeles că nu mai vrea să se ducă acolo. Poate intra în vreun conflict cu legea fiindcă e înscris la două instituții diferite la buget chiar dacă nu se mai duce la examenul de la postliceală? Nu a anunțat că nu mai vine sau că a intrat la facultate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, legea spune clar ca nu poate beneficia de buget de 2 ori, asadar, trebuie sa renunte la 1 scoala si sa anunte imediat retragerea, pentru a elibera locul.

| Alin12alin explică (pentru Violleta2022):

Dacă nu se prezintă la examen nu e ok? Treaba e că e week-end și nu e nimeni la postliceală iar luni e examenul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin12alin):

Nu stiu, nu am intalnit asemenea cazuri, cu neprezentare la examen.

| dragonmagd a răspuns:

Nu, pur si simplu nu se prezinta le examen si astfel va fi respins.