| Ana19971996 a întrebat:

Bună seara! As dori sa aflu dacă iau bursa sociala (facultate) ma pot angaja fără a pierde bursa. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja si nu vei pierde bursa sociala daca te incadrezi in prevederile legale, citez:
" 8. Bursele de ajutor social se acordă:
a) studenţilor integralisti din instituţiile de învăţământ superior de stat, cărora li se aplică prevederile art. 10 lit. r) din Legea nr. 42/1990, republicată, în baza certificatului eliberat de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990, care atesta calitatea lor ori a unuia dintre părinţi de "Luptători pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989" sau de "Erou-martir" - cu una dintre menţiunile: rănit, reţinut, rănit şi reţinut, remarcat prin fapte deosebite, însoţit de brevet semnat de Preşedintele României;
b) studenţilor orfani, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;
  c) studenţilor bolnavi TBC care se afla în evidenta unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficienta renala cronica, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilita anchilozanta sau reumatism articular;
  d) studenţilor a căror familie nu realizează pe ultimele 3 luni un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decât salariul minim pe economie.
Senatele universitare pot acorda şi alte burse sociale, conform criteriilor şi regulamentelor proprii."
Vezi si regulamentul facultatii tale.

| Ana19971996 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru ajutor

| Ana19971996 explică (pentru Ana19971996):

Mulțumesc pentru răspuns!

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca lucrezi vei pierde bursa sociala.