| Victor0101 a întrebat:

Buna seara,

As dori sa stiu care este termenul pentru actionare in instanta - contencios administrativ, dupa ce institutia publica respectiva mi-a raspuns la contestatia mea asupra unui act administrativ emis de catre acestia.
Stiu ca inainte parca vazusem ceva cu 30 de zile, dar acum gasesc doar art. 11 din legea nr. 554 din 2 decembrie 2004 unde se specifica un termen de 6 luni.

Am rugamintea daca poate cineva sa-mi confirme acest lucru ca termenul este de 6 luni.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul este de 6 luni de la data comunicarii raspunsului, conform L.554/2004, a contenciosului administrativ, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11. Termenul de introducere a acţiunii
  (1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoaşterea dreptului pretins şi repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
  a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
  b) data comunicării refuzului nejustificat de soluţionare a cererii;"

2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Avem un utilizator expert in domeniu aici pe TPU, se numeste : Ioandelasal

Sau poti pune aceasta intrebare pe : www.avocatnet.ro

Sau poti platii o consiliere la un avocat in localitatea ta.

| Victor0101 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.