| Const2276 a întrebat:

Buna seara.

As vrea sa va intreb,ce masuri legale pot lua pentru nerespectarea programului de liniste?
M-am interesat putin,am citit legea,am citit si cazuri multe in care lumea a avut aceasta problema iar rezolvarea politia nu e un raspuns din pacate ca ii suni si nu vin. Problema la mine e urmatoarea,avem banci, avem tineri in bloc, se aduna seara si vin si straini fiindca avem prea multe banci, avem 11 banci si cel mult am vazut 2/3 ocupate de obicei. Teoretic aceasta problema ar trebui sa o rezolve presedintele blocului dar presedintele nu rezolva fiindca fiica ei e una din cei ce fac galagie,adica din cei ce se aduna la bloc.
Acuma va rog sa nu va ganditi cand spun galagie ca vorbesc putin tare, ei dau muzica tare, urla, vorbesc puternic,etc acum stiti cu totii cum e. Am fost toti prunci,cand ne adunam mai strigam putin, vorbeam tare, esti mai nepasator cand esti prunc dar asta nu e o scuza. Multi dintre noi avem job-uri, altii o familie. Cum e ca ei sa stea pana la 1/2 noaptea afara, sa nu te poti odihni, iar tu dupa hai trezeste-te la 4 dimineata si pregateste-te de lucru? Ar putea careva? EU nu vorbesc aici de lucruri absurde sau un moft,incerc sa gasesc rezolvare la o problema ce se confrunta din pacate multi dintre noi. Tot cercetez legea,caut postari unde au mai patit oameni lucruri si cum au rezolvat dar nimic ce sa ma ajuta. As dori de se poate un sfat util,ca asta nu e o viata, fie ca stai la bloc sau casa, programul de liniste se aplica la toti. Tin sa mentionez ca nu mi s-a intamplat asta o data sau de doua ori, ci de 2 ani. De obicei vara se intampla asta cand venea caldura si aveau vacanta dar aparent acum a inceput mai repede.Deci de aveti un sfat, va rog sa ma ajutati.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chemat poliția locală de fiecare data. După 3-4 amenzi se potolesc.
Ridicat problema in asociația de proprietari.

| Const2276 explică (pentru suntserios):

In teorie aveti mare dreptate,in practica nu e asa din pacate. Presedinta blocului e una ce face problemele in sens ca saptamana trecuta a dat muzica asa tare incat nu am auzit tv-ul la mine in casa si purtam castile si tot auzeam muzica,ea sta sub ine,am mers sa ii bat la usa, am stat cateva minute, clar nu a raspuns ca tot holul se auzea muzica ei, merg sus, stau vreo 10 min,merg iarasi bat mai tare si dupa cateva minute raspunde si ii spun cu frumosul ca o rog sa dea mai incet muzica ca nu aud la mine in casa tv-ul,ghici ce a spus "Aveti ceva cu noi?" adica a luat-o personal. Pentru mine putea fii un prieten,o ruda,cunostinta,oricine,am treaba cu cine ma deranejaza nu cu o anumita persoana iar politia ia masuri ca nu i-a. M-am gandit ca urmatoarea data cand se va intampla,nu sun la politie dar merg urmatoarea zi si fac sesizare la politie,vorbesc cu ei,le explic toata treaba, vorbesc si despre lege, cer sa se i-a masuri si acele masuri ar fi ca ei sa faca rondurile de noapte dar si cand sunt sunati sa raspunda. Am pus ieri afis cu legea si ce se intamplade o incalci, dupa cateva ore numai e afisul dar am inteles ca a vazut multi vecini si tind sa cred ca presedinta blocului l-a luat joc ca ea cam e una din probleme. E o problema unde trebuie locatarii sa fiu uniti iar politia sa isi faca treaba, altfel o sa fie stres si multe probleme...

| ioana748 a răspuns:

Din pacate nu prea exista solutii. Puteti merge la politie sa faceti reclamatie daca stiti numele celor care deranjeaza. Politia ii va chema sa dea o declaratie si poate se mai linistesc.
Daca sunt galagiosi tare puteti suna la 112, spuneti ca deranjeaza linistea publica si vor trimite un echipaj.
De cateva ori asa si poate inteleg si ei ca ora 22 este de culcare.
Este neplacut sa nu te poti odihni, dar pana rezolvati problema, casti cu muzica de relaxare in urechi.
Toate cele bune si seara linistita.

| idontreallycare a răspuns:

Buna seara. Incercati de fiecare data cand intampinati problema asta, in secunda urmatoare sa sunati politia si poate va vor trimite un echipaj. Legal vorbind, dupa ora 22 pana la ora 8 dimineata, acestia ar trebui sanctionati. Sau daca cunoasteti o persoana mai dura sa ii explicati si poate rezolva ceva(ma gandesc ca poate se vor speria vazand asta).

| Const2276 explică (pentru idontreallycare):

Buna seara. Deci tot ce ati spus dumneavoastra am incercat.
Sun la politie ori la locala ori judeteana,unii nu vin latii vin prea tarziu si cand vin nu aud nimic si sanctioneaza pe cel ce a sunat. Am mai vorbit cu vecini ce sunt deranjati dar au acea fata ce stiu ca rezolvarea e politia dar nu vor sa faca asta. E o situatie foarte nasoala ce se confrunta multa lume din pacate. La o speranta norocoasa m-am gandit ca atunci cand se intampla urmatoarea data cu probleme legate de galagie,ziua urmatoare sa merg la politie si sa fac plangere,spun ca nu am sunat din motivele ca in trecut am sunat si s-au intamplat lucrurile ce le-am mentionat acum. Daca nu pot sa rezolv problema cand se intampla,vreau sa le-o sesizez si sa cer patrularea mai desa noaptea pe la bloc. Si o sa le spun ca atunci cand se mai intampla o sa sun,dar trebuie sa ii tratez cum trebuie,sa nu inteleaga ca fac abuz de putere sau ca-mi place ca am apelat la ei,ma simt chiar naspa ca trebuie sa fac asta,dar trebuie sa o fac pentru binele personal. Vreau sa incerc orice e legal,solutii sunt, doar ca cei ce trebuie sa le aplice nu le aplica aparent. Eu o sa mai incerc intre timp sa aflu de mai sunt vecini deranjati si sa ii fac sa ne unim. Multi spun sa pun dopurile in urechi si gata dar asta nu e rezolvarea, asa le dai dreptate si pare ca tu gresesti, legea e pentru toti, nu doar pentru unii. Sper sa gasesc rezolvare ca de prea mult timp se intampla asta...

| idontreallycare a răspuns (pentru Const2276):

Normal ca e deranjant si frustrant cand vrei sa te odihnesti pentru a munci ca un om normal, insa nu poti de galagia de afara. La bloc locuiesc si eu, galagie pana la orele 3-4 dimineata. Solutii? Nu prea. Politia nu se implica. Incercati cum ati spus sa depuneti plangere, ca un bonus mai incercati sa filmati, dar sa se si auda. Multa bafta in a reusi sa scapati de asta.

| Const2276 explică (pentru idontreallycare):

Da,o sa vreau sa depun sesizare cand se intampla din pacate urmatoarea data,dar va fi cand se intampla afara cu programul de liniste treaba,nu legat de muizca tare cand nu e program,de aia o sa pomenesc atunci,sa intreb ce pot sa fac. Nu are rost sa ii chem ca ei vin cand vin, dar in schimb o sa merg la locala cand se va intampla si sa le spun situatia, nu e normal ce se intampla si ca s-a ajuns pana aici, daca unii nu au bunul simt, sa plateasca atunci. Chiar sper sa se rezolve.