| Andry01 a întrebat:

Avand HR-ul externalizat la firma si din lipsa de HR intern, timp de cateva luni, m-am ocupat eu de pontaj. In urma cu ceva timp cei de la salarizare au gresit ceva la salariul unui angajat ce a avut CM si acum seful incearca sa ma scoata pe mine vinovata. Dat fiind ca in fisa postului la mine nu aveam nici o obligatie sa ma ocup de chestii de HR, ma poate scoate vinovata? Sau in general, ma poate scoate vinovata pentru chestii ce nu eram obligata prin contract sa le fac dar le-am facut doar pentru ca nu avea cine sa se ocupe? Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu n-ai gresit pontaul atunci nu esti vinovata de nimic.
Faptul ca ai fost pusa sa faci si pontaul nu este un caz iesit din comun, de obicei, in fisa postului, se trece si o prevedere generala, de genul: indeplineste si alte sarcini incredintate de sef. De asemenea poate exista o asemenea obligatie si in contractul individual de munca.

| REMiXDJ a răspuns:

Asta se poate intampla oricui in orice firma si este un caz frecvent care se intampla si la firme mici si firme mari cu putini sau multi angajati. Daca s-a facut o greseala in salarizarea unui angajat asta nu e ceva grav sau iesit din comun.Se reactualizeaza datele lui din pontaje de pe luna cyrenta si de pe luna trecuta, se verifica ce bani a ridicat si daca a avut CM si nu a fost inregistrat se va face inregistrarea lui in contabilitate cu datele reale de pe CM, si daca a primit acel angajat bani mai multi i se vor opri luna viitoare sau daca a primit mai putin i se vor baga luna urmatoare in salariul.E o problema simpla, chematil la birou pe angajat, spunetii ca a fost o eroare de introducere date in baza de date contabila si daca are de primit sau de oprit bani din salariu ai spuneti asta si totul este ok.Seful dvs. nu are de ce sa isi bata capul cu asa ceva.De aceea la o firma sunt contabili, economisti, etc.Nu are de ce sa va faca vinovata.