| Olgnegru a întrebat:

Buna seara, cine poate să-mi spună dacă o persoană a terminat facultatea că student basarabean, iar între timp a obținut actele românești și dorește să se înscrie la o altă facultate cu actele românești poate intra la buget sau intra automat la taxa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui unde ai terminat prima facultate si unde vrei sa faci facultatea a doua, respectiv ambele in Romania, ambele in R.Moldova sau cate una in fiecare tara.
Daca ai facut prima facultate in Romania si a doua tot aici atunci nu poti intra pe loc bugetat ci doar la taxa. Daca nu sunt locuri cu taxa la a doua facultate atunci va trebui sa platesti cheltuielile de scolarizare la prima facultate si asa vei putea intra pe loc bugetat la a doua.
Daca ai facut prima in R.Moldova atunci poti intra pe loc bugetat in Romania.
Nu stiu legislatia R.Moldova.

| Olgnegru explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns!????

| Violleta2022 a răspuns:

Din nefericire pentru tine, tu ca cetatean basarabean nu poti beneficia de "buget" in Romania, fiindca bugetul este o gratuitate platita de guvernul roman, numai cetatenilor romani, nu si pentru cei straini, chiar daca ai deja permis de studii ori sedere in Romania.
Fiecare student strain are obligatia sa-si plateasca scoala, cazarea si taxele cu examenele aferente, daca vrea sa studieze in Romania.
Ai putea sa te interesezi la Guvernul Republicii Moldova daca te suporta ei, platind pentru tine aceste studii in Romania.

| UserRo10 a răspuns:

Daca prima facultate a fost facuta la buget nu mai poti face decat c taxa.