| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Conform art. 74 alin.2 din legea 360/2002 privind statutul politistului, la incetarea raporturilor de serviciu, polițistul este obligat ca în termen de 15 zile de la incetarea raporturilor de serviciu, sa se prezinte la centrul militar pentru a fi luat în evidență ca rezervist cu specialitatea "politie".
Care sunt sancțiunile sau consecințele din punct de vedere legal în cazul în care nu se prezintă la centrul militar în acel termen de 15 zile.
Poate fi vorba de infracțiunea prevazuta în art. 434 din codul penal sau este vorba de o contravenție doar?
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o infractiune.
Citeste contraventiile prevazute de acea lege si o sa vezi daca este considerata contraventie.

| Rafa66 a răspuns (pentru Ioandelasal):

În legea respectiva nu sunt prevazute sanctiuni contravenționale.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rafa66):

Nu stiu daca exista alta lege prin care sa se prevada drept contraventie nerespectarea termenului, nu m-a interesat domeniul nici cand eram in activitate, cu atat mai putin acum, dupa 11 ani de cand sunt pensionar (am aproape 76 de ani).