| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!

Daca ai gradul 1 handicap grav cu însoțitor, nu găsești însoțitor si nu ai familie dar ești in deplinătatea facultăților mintale, primaria te poate baga cu forța într-un centru? Am auzit de cazuri in care primăria(asistenta sociala) baga oameni cu forța in centre pentru a se spala pe mâini(cum e vorba si pentru a pasa responsabilitatea). In cazul in care persoana se afla într-o asemenea situație, cum se poate apară? Daca poate cineva sa îmi spună pas cu pas ce trebuie făcut

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Daca esti in deplinatatea facultatilor mentale nu te poate interna nimeni cu forta decat daca se face abuz. Cum te poti apara? Roaga vecinii sa te ajute. Spunele ce ai patit si sa aiba grija de tine. Macar 2-3 vecini diferiti care-i stii mai inimosi. Cauta numere de telefon de la televiziuni.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca te poate baga intr-un asemenea centru, mai ales daca este vorba de un handicap grav, care necesita ingrijire permanenta.
Persoana handicapata nu se poate apara in nici un fel, ca este bolnava, deci incapabil fizic ori psihic, sa aiba grija de ea/el, dovada este chiar certificatul acela de handicapat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi la primarie si intreaba i pe ei, cu asta se ocupă cu persoane cu dizabilitati, cu dosare de handicap toate gradele. Ei sunt cei mai in măsura sa te lamureasca.

| doctorandus a răspuns:

Cu forta, nu. Dar ti-ar place mai mult sa ramai in strada si sa dormi intr-un canal?

| mi25 a răspuns:

Conform legii, primaria este cea obligata sa-ti caute insotitor.
Daca tu descurci singur, poti opta pentru indemnizatia de insotitor, fara a nominaliza insotitorul, deoarece se considera ca tu, cand ai nevoie, din indemnizatie poti plati diferite persoane care te pot ajuta.
M-am ocupat de trei cazuri de handicap carora le-am obtinut gradul 1 cu insotitor.
Doua erau handicap neuro, al treilea locomotor.
Unul a locuit singur, avea doar frati la 45 km distanta. O vecina mergea de 3-4 ori pe zi, ii dadea mancare, facea foc etc.
Al doilea neuro a stat singur pana ce s-a inrautatit situatia si apoi a fost internat, deoarece nu avea cine sa aiba grija de el.
Al treile paralizat, a fost sub ingrijirea sotiei.
La nici unul nu s-a pus problema internarii de catre primarie.

| mi25 a răspuns:

Primaria, prin compartientul de asistena sociala este obligata sa faca demersurile necesare pentru a vedea care sunt conditiile de trai a persoanei cu handicap.
In cazul unui handicap ca cel de care zici, primaria are la dispozitie asistenti sociali. Daca nu are, iar persoana handicapata nu se poate descurca singura, primaria este obligata sa faca demersurile necesare pentru a fi internata intr-un camin.

| dinaprilie a răspuns:

Pare ceva legislativ si un jurist sau ahocat mai pe probleme d’astea te/ar ajuta mai repede..vezi ca e un site de avocati, juristi si poate e mai rapid acolo.