| JellyBean a întrebat:

Sunt insotitor pentru persoana cu handicap de gradul 1 grav
Primaria, doreste sa fim dati in somaj

Este legal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal. In caz de incetare a contractului de munca poti sa te adresezi Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap, precum si instantei de judecata pentru anularea deciziei de desfacere a contractului de munca. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă Primăria nu mai are banii, este legal.
Te dă în șomaj, nu afară.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Ioandelasal are dreptate!--- nu este legal pentru ca in bugetul local sunt prevazute sumele necesare din care se suporta salarizarea asistentilor personali si plata indemnizaţilor lunare de handicap.
Intrucât aceste sume sunt gestionate de către Ministerul Finantelor publice, în calitate de reprezentant al administratiei publice locale primarul localitătii trebuie să depună diligentele necesare alocarii resurselor financiare pentru plata asistentilor personali.

| mgtow a răspuns:

Persoana cu handicapul primeste o indemnizatie pentru invaliditate/handicap dar mica din pacate iar tu ca ingrijitor/e primesti un salariu de la stat pentru acordarea unor servicii (adica pentru ingrijirea persoanei care sufera de acel handicap).

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa te interesezi la biroul fortelor de munca ce acte are nevoie pentru pensia de boala iar tu la fel pentru a avea un fel de contract de munca si sa fi platit dupa caz.