| anonim_4396 a întrebat:

Buna all!
Persoana cu handicap grav cu insotitor, singurele rude sunt fosta iubita si nepotul fratelui(nu au fost casatoriti legal dar nepotul ii poarta numele). Fratele a murit, acea fosta iubita si nepoata o pot baga fortat intr-un centru? sau primaria poate sa faca asta in caz ca are dificultati in a gasi un insotitor? Persoana cu handicap are discernamant, handicapul fiind lipsa picioarelor. Pentru ca primaria tot timpul o ameninta cu, chestia asta cand are dificultati cu insotitorul iar fosta iubita a fratelui tot spune ca ii vrea apartamentul. Ce legi poate sa o protejeze pe aceasta persoana cu handicap si cum anume sa se intereseze daca amenintarile se repeta sau vor incerca sa faca ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca persoana cu handicap are discernamant, asa cum spui si are unde locui, nici o lege nu permite altei persoane sau autoritati sa
o interneze intr-un centru (azil) fara acordul ei.
Daca amenintarile se repeta poate face plangere penala la politie sau Parchetul de pe langa judecatoria de care apartine.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Fosta iubita a fratelui nu este ruda si nu are absolut nici o putere de decizie asupra persoanei cu handicap si niciun drept asupra bunurilor pe care aceasta le detine.

Cu atat mai mult cu cat persoana respectiva are doar un handicap fizic, nu un handicap care sa-i afecteze discernamantul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar azilele sunt gratis sau cum? Si eu caut un azil pentru o vecina cu handicap si sunt foarte scumpe. Persoana de care vorbesti tu cred ca ar avea noroc daca primaria ar baga-o la azil