| randy93333 a întrebat:

Buna seara, daca o persoane ii face poze unui calator ca nu purta masca in autobuz, politia il poate amenda in baza unei fotografii?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie il poate amenda, in practica este mai greu, deoarece este greu de identificat si politia nu se va preocupa de aceasta.

| darrio2007 a răspuns:

Care Politie?

| Wr3nch a răspuns:

Nope. nu stiu cum il chema, fara nume nu se face proces verbal, si nu stau sa il identifice pentru atata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, poate s-a intamplat ceva pentru 20 secunde, a schimbat-o sau s-a rupt etc etc si tu ai facut repede poza.filmeaza daca vrei sa te duci cu ele la politie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Ai voie si sa filmezi si sa postezi politaii dar sa nu ii denigrezi. Acum, probabil un om obisnuit are dreptul sa isi tina identitatea pentru el, sa nu fie publicat pe site-uri. Tot ce conteaza este intentia. In acest caz eu zic ca este un denunt pentru ca nu ai voie fara masca in public.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avem legislatie pentru asa ceva de aia spun de politie

| randy93333 explică (pentru anonim_4396):

Mai exact, ce poate face politia cand un calator trimite poza politiei? Poate sa fie identificat si sa primeasca amenda acasa sau ii spune ca nu e legal si asat e tot?

| mi25 a răspuns (pentru randy93333):

Nu! In prezent mijloacele de proba neomologate nu sunt admise.

| johnny1sibianul a răspuns:

Teoretic se poate! Practic, mai este mult până departe! Sunt cercetări de făcut!