| GoguDeFer a întrebat:

Stiti cumva daca pot face dosar de bani de liceu, am inteles ca s-a marit la 500 lei acel minim/membru de familie fix azi.
Am tata decedat si pensia de urmas a maica-mii a "expirat" iar acum este pensia mea pe care o detin pana la 18 ani din cate stiu.

Intrebarea mai concreta ar fi: Pot lua bani de liceu daca am pensie de urmas si daca fratemeu este in strainatate dar scos din registrul agricol?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca indeplinesti conditiile cerute, asa ca poti depune cerere si actele necesare.
Conform HG 712/2018, care a modificat HG 1488/2004, citez:
"ART. 2
  (1) Beneficiari ai Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» sunt elevii care se află în întreţinerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, este de maximum 500 lei, precum şi elevii care beneficiază de o măsură de protecţie ori aflaţi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiţiei de venit precizate mai sus.
  (2) Sprijinul financiar prevăzut în cadrul Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» se acordă pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.
  (3) Cuantumul sprijinului financiar este de 250 lei lunar şi poate fi modificat prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Educaţiei Naţionale.
  (4) Începând cu anul şcolar 2018-2019 cuantumul sprijinului financiar este de 250 lei lunar."

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca indeplinesti conditiile o sa iei. Important este sa vorbesti la secretariat din timp. Eu zic ca te incadrezi.

| Nonameagain a răspuns:

Cum adica "a expirat" pensia mamei? S-a angajat?