| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara!
Este permis ca un locatar dintr-o scară de bloc să își monteze camera de supraveghere la ușa sa fără semnaturi din partea vecinilor?

17 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

La ușa lui - Da!

| Xox0 a răspuns:

A avut parte de incidente neplacute?

| Adinutzzaa explică (pentru Xox0):

Nu, e o femeie nebună care are impresia ca este otrăvită cu cianură de potasiu. laughing))

| Adinutzzaa explică (pentru gabicoo):

Care să bată spre scară sau care să bată spre pragul lui? Ca bate spre scară, nu spre prag. Adică oameni care trec pe langa sunt filmați fără acordul lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca filmeaza spatiul comun nu e permis

| carevaescu a răspuns:

Poate filma doar proprietatea sa, dupa ce pune semne vizibile care sa indice existența camerelor.
Dar daca zici ca e o femeie nebună, mai conteaza pentru ea ce e legal sau nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| gabicoo a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Camera poate fi poziționată să filmeze doar ușa celui care o montează. Ăsta toretic. În practică este permis orice. Există lacune în legislație de care profită cine vrea.

| mihai69 a răspuns:

Nu, dacă acoperă și părți comune (hol, lift, scară etc.)

| Frank51 a răspuns:

Dacă pe cameră e vizibilă doar intrarea lui da, dar mă îndoiesc. Cel mai ok era să pună o cameră 180 grade în care se vede clar doar când cineva se apropie de ușă.

| Simpatic a răspuns:

Buna,poti adresa aceasta intrebare (dandu-le mai multe detalii) pe autoritatea in domeniu, ii gasesti la https://www.dataprotection.ro

pagina contact : https://www.dataprotection.ro/? page=contact&lang=ro

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Scara de bloc este zona publica, unde e voie sa filmezi.

| Xox0 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Dacă e o femeie paranoică, nu cred ca va afectează atât de tare. O face de frica.
Cu toate astea, trebuia să își consulte vecinii înainte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este permis. Spatiul scarii de bloc este proprietate comuna, iar fara acordul vostru nu poate fi supravegheat video.
Depuneti o plangere la politie, si se va rezolva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este permis, ca-si protejeaza usa personala si viata personala.

pentru atata lucru nu este nevoie de semnatura vecinilor!

| darrio2007 a răspuns:

Da, este permis.

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca doamna a apelat la firma autorizata sa monteze camera, atunci acesti fac o hartie catre Politie si este legal. Daca nu a fost montata legal poate primi amenda pe GDPR ca si operator de date cu caracter personal, neautorizat