| tonyc7 a întrebat:

Daca un locatar de bloc nu-i permite altui locatar din acelasi bloc sa isi parcheze masina in acelasi spatiu de parcare unde si cel din urma are dreptul, certandu-l in repetate randuri si cerandu-i cu tupeu sa nu-si mai lase masina acolo (desi nu incurca cu nimic si mai ramane suficient spatiu), putem vorbi de o infractiune din partea locatarului tupeist si certaret? Poate fi reclamat politiei pentru un astfel de comportament? Si cum se cheama infractiunea respectiva in cazul acesta (in caz ca exista)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu produce pagube masinii, nu-l loveste ori nu-i produce suferinte fizice nu este nici o infractiune, asa ca n-are rost sa-l reclame la politie, decat daca ar fi contraventie.
In caz contrar (pagube masinii, loviri, impingeri) poate fi infractiunea de distrugere sau de lovire sau alte violente.
Poate fi contraventie, daca se incadreaza in prevederile L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1)săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca omul are dovada scrisa ca are drept pentru ACEL loc, atunci are dreptate, trebuie sa-ti muti masina.
Daca nu are nici un inscris (proprietate, contract de inchiriere), atunci regula este "primul venit - primul servit".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l preventiv! In rest explica-i ca domeniul public nu-i proprietatea ma-si si a lui taca-sau. Sa-si cumpere teren!

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Ce sa zicem de persoanele cu handicap, handicapatii, care au obtinut pe spaga asa zisa incadrare in handicap (deci nu cei care chiar au handicap pe bune) si au locuri rezervate de parcare, de parca ar fi ale mami lor de gunoaie ce sunt, halal lege de da voie la toti infectii care dau spaga sa-si obtina loc de parcare in timp ce tara asta este sufocata de masini!

| Simpatic a răspuns:

Nu ne-ai dat detalii suficiente, este locul de parcare gratuit pentru toata lumea sau este un loc de parcare cu plata al cuiva?
Daca e gratuit, deci fara plata, nu are niciun drept sa oblige pe cineva sa numai parcheze in acel loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu produce nicio paguba masinii si nu devine violent fizic nu e nicio infractiune e doar nesimtire.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Si ce e de facut in acest caz?

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Daca nu vrei conflicte iti gasesti alt loc de parcare.
Daca vrei sa iti bati capul parchezi acolo (bineinteles, presupunem ca e un loc legal de parcare) si actionezi cand omul depaseste linia. Nu strica si o camera de filmat in masina.

| johnnny123 a răspuns:

Faptul că-i cere să nu-și mai lase mașina acolo nu e o infracțiune.

Dar dacă-i produce vreo pagubă mașinii (roți sparte, zgâriat portiere, etc), atunci este și se poate face plângere.

| Legion7X a răspuns:

Cineva probabil plătește acel loc de parcare și unul nu. Deci ție ți-ar conveni să platești pentru a parca altul când trebuie să parchezi tu mașina dacă vii de undeva. Dacă nu platește nimeni acel spațiu, atunci nu vad de ce se ceartă. Dacă X plătește, este ok să vină Y și să țină mașină 1h, 2h, 3h nu toată ziua de exemplu dacă X este plecat. Nu este ok ca Y să parcheze mereu pe locul lui X. Nici nu trebuie să te cerți cu nimeni dacă se întrece măsura, suni la poliție. Vine poliția, X trebuie să arate dovada cu acte că platește acel loc. Y trebuie să își mute mașina sau să își cumpere loc de parcare înregistrat.

| SingleForOne a răspuns:

Daca nu incurca cu nimic, i se poate da avertizari verbale si scrise (de catre politie), ulterior ar urma o amenda pentru deranjarea linistii publice (daca se cearta zgomotos, indiferent de vecini) sau amenda pentru hartuire verbala; se mai poate cere un ordin de restrictie pentru acea persoana de a nu se apropia de cealalta persoana sau sa-l deranjeze, in mod direct, auditiv.
P.S.: oricine ma poate corecta daca am gresit, dar cu legea in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este semn de oprirea interzisa și tu te pui acolo (deși nu încurci ), tu greșești și îți ridică mașina. Costa sute bune de lei sa o recuperezi după. Daca nu e așa și nici locul ăla nu e rezervat pe numele său, atunci ai dreptate. Vecinii pot fi foarte enervanti... Tie îți interzic sa parchezi, de mine se leagă că sunt gay și nu mă lăsa să fac sex...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabilul/stimabila SingleForOne de mai sus, care din x motive ai ales sa ma ignori :

Sa îmi explici și mie asta "ordin de restrictie pentru acea persoana de a nu se apropia de cealalta persoana".

Arată-mi și mie legea care permite asta. Eu când am avut probleme cu cineva, un avocat mi-a zis ca este valabil doar pentru violența în familie.
Dacă știi mai multe, atunci poate îmi arăți și legea.

Răspuns utilizator avertizat