| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara!
Este permis ca un locatar dintr-o scară de bloc să își monteze camera de supraveghere la ușa sa fără semnaturi din partea vecinilor?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Scara de bloc este zona publica, unde e voie sa filmezi.

| darrio2007 a răspuns:

Da, este permis.

| Simpatic a răspuns:

Buna,poti adresa aceasta intrebare (dandu-le mai multe detalii) pe autoritatea in domeniu, ii gasesti la https://www.dataprotection.ro

pagina contact : https://www.dataprotection.ro/? page=contact&lang=ro

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este permis, ca-si protejeaza usa personala si viata personala.

pentru atata lucru nu este nevoie de semnatura vecinilor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca filmeaza spatiul comun nu e permis

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

Nu, dacă acoperă și părți comune (hol, lift, scară etc.)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este permis. Spatiul scarii de bloc este proprietate comuna, iar fara acordul vostru nu poate fi supravegheat video.
Depuneti o plangere la politie, si se va rezolva.

| Frank51 a răspuns:

Dacă pe cameră e vizibilă doar intrarea lui da, dar mă îndoiesc. Cel mai ok era să pună o cameră 180 grade în care se vede clar doar când cineva se apropie de ușă.

| gabicoo a răspuns:

La ușa lui - Da!

| Adinutzzaa explică (pentru gabicoo):

Care să bată spre scară sau care să bată spre pragul lui? Ca bate spre scară, nu spre prag. Adică oameni care trec pe langa sunt filmați fără acordul lor.

| gabicoo a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Camera poate fi poziționată să filmeze doar ușa celui care o montează. Ăsta toretic. În practică este permis orice. Există lacune în legislație de care profită cine vrea.

| carevaescu a răspuns:

Poate filma doar proprietatea sa, dupa ce pune semne vizibile care sa indice existența camerelor.
Dar daca zici ca e o femeie nebună, mai conteaza pentru ea ce e legal sau nu?

| Xox0 a răspuns:

A avut parte de incidente neplacute?

| Adinutzzaa explică (pentru Xox0):

Nu, e o femeie nebună care are impresia ca este otrăvită cu cianură de potasiu. laughing))

| Xox0 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Dacă e o femeie paranoică, nu cred ca va afectează atât de tare. O face de frica.
Cu toate astea, trebuia să își consulte vecinii înainte.

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca doamna a apelat la firma autorizata sa monteze camera, atunci acesti fac o hartie catre Politie si este legal. Daca nu a fost montata legal poate primi amenda pe GDPR ca si operator de date cu caracter personal, neautorizat