| Br3tanicu a întrebat:

Buna seara.
In aceasta seara am fost amenintat de catre o persoana sa ii dau suma de 100 lei, ma tot ameninta, ma cauta si nu este prima data, am fost si hartuit, agresat dar la modul usor, ce pot face si cum?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îi ești dator cu ceva?

| Catrice a răspuns:

Cunoștință?
Fost/ă?
Datorie?
Taxa de protecție?
Hotel? Triv... in fine.
Soluția: plângere la poliție.

| Br3tanicu explică (pentru sierra1):

NU

| sierra1 a răspuns (pentru Br3tanicu):

Descrie-ne "meciul" cum te amenință, dă detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la politie si faci reclamatie, te scapi de o grija

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Intai vorbeste cu cineva apropiat despre asta, cum ar fi mama/tata/frate/sora, intelegi ce vreau sa spun. Daca nici asa nu se rezolva nimic, fa o declaratie la politie. Mult succes si ai grija!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești dator cuiva, bani? Poate că nu atâția, dar omul s-ar putea să pretindă și "dobândă"., dacă ai întârziat cu datoria. O fi cămătar sub acoperire.winking Haide, gândește-te! Poate că cineva l-a trimis pe el să facă presiuni asupra ta și să te intimideze.
Dacă nu ești dator, atunci înregistrează-l cumva, in ascuns, când vezi că vine spre tine, lasă microfonul pornit și intreabă-l pentru ce ii trebuie (si nu te "lăuda" că l-ai inregistrat, fiindcă s-ar putea să rămâi și fără nas, si fără telefon). )) Și salvezi conversatia. Poate că ajută la procesul verbal, la politie. O dovadă, cred că trebuie să ai (dacă nu ai martori), că altfel s-ar putea ca el să nu recunoască nimic, atunci când il reclami.

| xRaffy a răspuns:

Spune-i ca ii faci plângere la politie.