| Gogu06 a întrebat:

Intrebarea mea se refera la modul in care intervine politia in momentul in care esti agresat sau provocat pe strada, cum este bine sa reactionezi? In situatia in care nu exista nici martori.

Situatia mea este in felul urmator, recent am intrat intr-un conflict cu un grup din vina unui prieten. eu am fost amenintat ca mi se da foc la masina si ca lucrurile nu or sa ramana asa,. pentru ca am intervenit intr-o altercatie, n-am lovit nu am agresat pe nimeni, doar i-am speriat putin.

Situatia nr.1

In situatia in care o sa ma intalnesc cu ei, ma astept sa fiu provocat, chiar lovit. Depun plangere la politite scot certificat medico-legal, pentru cateva vanatai sa zic, agresorii or sa nege toate acuzatiile, martori nu o sa am pentru ca stiu cum actioneaza sa spun asa. Politia cum intervine in situatia asta? le da avertisment si ii trimite acasa? Cum se aplica legea in situatia data.

Situatia nr. 2

In cazul in care Politia nu face nimic, da un avertisment sau mai stiu eu ce sanctiune minora daca o da si pe aia, iar eu ma aleg cu injuraturile si bataia luata doar pentru ca eu nu am avut martori sau ca nu am putut sa demonstrez ca respectivii m-au agresat. Atunci schimb foaia dupa cum urmeaza.

O sa ma apar si o sa fac in asa fel ca unul din ei sa nu mai plece de acolo decat cu salvarea astfel nimeni nu o sa mai poata sa nege nimic, o sa fie si autoaparare dar probabil o sa imi iau si eu niste saptamani de spitalizare.

Intrebarea 1 :
In situatia de la punctul 2, exista posibilitatea ca eu sa fiu considerat agresor? daca ei m-au atacat si eu incercand sa ma apar i-am atacat la randul meu?

Intrebarea 2 :
Ce face politia in situatia 1?

>Ps nu este nici o legatura intre nickname-ul meu si postarea asta, sunt o persoana care evita violenta atat timp cat organele competente isi fac treaba.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti face plangere penala pentru lovire sau alte violente si se va face cercetarea penala. Daca nu exista martori atunci agresorii nu vor fi pedepsiti.
2. Daca te aperi este legitima aparare si aceasta este judecata in functie de imprejurarile concrete si sa nu fie depasita.
Parerea mea este sa te feresti de asemenea altercatii, chiar daca ai putea iesi bine din ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai ai si situatia 3. te duci de pe acum la politie si faci plangere pentru amenintarile pe care le au facut aia si politia poate actiona inainte sa se intampla alte lucruri.

Acum legat stict de intrebarea ta sunt multe de luat in calcul, depinde ce vatari corporale exista, cate victime, cat de grav e, se poate ajunge si la inchisoare din partea lor... iar treaba cu autoapararea nu prea functioneaza la noi in tara

| S3RG1U2012 a răspuns:

"Decat sa planga mama, mai bine plange ma-sa." N-am idee cum ar reactiona politia, oricum, un lucru e concret. Nu ezita sa te aperi! Cu martori, fara martori, nu cred ca ai putea fi considerat agresor. Rar se intampla ca un tip sa "atace" un grup de cel putin 3 oameni si tot el sa faca pe nevinovatu'. Asa ca, parerea mea, este ca singura problema pe care ai putea sa ti-o pui, este, cum sa te aperi?
P.S.: In unele cazuri, totul ramane la amenintari. Asa ca nu te panica.
Bafta!