| DmAlexandrel a întrebat:

Bună seara! În regulamentul scolar prevede formele de adresare de politețe sau nu? Sunt obligatorii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Statutul elevului exista 3 prevederi in acest sens, citez:
"ART. 14. Elevii au următoarele îndatoriri:
n) de a manifesta înţelegere, toleranţă şi respect faţă de întreaga comunitate şcolară: elevii şi personalul unităţii de învăţământ;
ART. 15. Elevilor le este interzis:
i) să aibă comportamente jignitoare, indecente, de intimidare, de discriminare şi să manifeste violenţă în limbaj şi în comportament faţă de colegi şi faţă de personalul unităţii de învăţământ;
l) să utilizeze un limbaj trivial sau invective în perimetrul şcolar;"

Bula
| Bula a răspuns:

Formele de adresare de POLITETE sunt in regulamentul celor 7 ANI DE ACASA, si sunt OBLIGATORII PE VIATA!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un regulament ca să te adresezi politicos?

| sierra1 a răspuns:

Nu sunt dar nici să-i spui profei "fă" sau profului "bă" nu e in regulă

| MagicOneT a răspuns:

Daca te referi la adresarea catre cadrele didactice, stiu ca e ceva, o regula: "elevii au obligatia sa se poarte politicos cu profesorii in timpul orelor de curs cat si pe strada bla bla bla" ceva de genul, ai inteles ideea.

Oricum, nu inteleg de ce sariti toti cu gura, voua v-au placut toti profesorii? Adica, eu, cel putin, ii uram rau de tot pe unii dintre ei, daramite sa-i si salut cand eu nu voiam sa-i mai vad...

| Rotazi a răspuns:

Asta tine de bunul simt, de educatia de acasa, nu de un regulament scolar. In nici un caz nu ai sa te tragi de sireturi cu profesorii. O forma de adresare politicoasa este mai mult decat indicata. Este obligatorie.

| Kron5tadt a răspuns:

Bunul simt si politetea fac parte dintr-o serie de legi nescrise.
Nu este obligatoriu sa ai bun simt, dar este obligatoriu sa-ti vezi lungul nasului in relatiile intersociale. Daca vrei sa ai parte de respect, trebuie sa te comporti in asa fel incat sa meriti asta.