| octav005 a întrebat:

Buna seara.Lucrez la o firma de instalatii electrice.
Dupa un an si aproape o luna, am cerut un concediu, ca este dreptul meu, am luat 9 zile lucratoare, fara cea de sf MARIE care este zii libera de la Guvern si nu a lucrat nimeni de la noi.
Sunt trecut pe acte cu minim pe economie 1250 roni. Si eu sunt platit ca zilier cu 70 roni la 8 ore ( cate zile lucrate, atatia bani iau ) si vreau sa va intreb cati bani trebuie sa iau pe aceste zile, exista vreun mod de calcul? multumesc

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cate zile ai lucrat se inmultesc cu 70 Lei (nu RON pentru ca nu mai exista ROL = leul vechi),
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale (se vor lua în calcul salariul de bază, sporurile de indemnizaţie cu caracter permanent) din ultimele trei luni anterioare lunii în care se acordă concediul. Această indemnizaţie nu poate fi mai mică decât salariul de bază, sporurile şi indemnizaţiile cu caracter permanent din luna în care e efectuat concediul.
Adica 9 zile de concediu (incluzand si ziua libera) se platesc cu 43, 79 lei pe zi, net (daca nu ai si alte sporuri in contract. Aduni sumele rezultate.
Citat din lege: " Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale (se vor lua în calcul salariul de bază, sporurile de indemnizaţie cu caracter permanent) din ultimele trei luni anterioare lunii în care se acordă concediul. Această indemnizaţie nu poate fi mai mică decât salariul de bază, sporurile şi indemnizaţiile cu caracter permanent din luna în care e efectuat concediul."
Uite si codul muncii: http://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitolul_3/sectiunea_1_1.html

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Eu am luat 10zile, dar am pus 9 ca ziua de SF Marie. a fost data zii libera de la guvern si nici firma noastra nu a lucrat. deci se pune si acea zi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Nu stiu cum considera firma ta. In mod normal ar trebui sa zica: ai luat 9 zile lucratoare concediu. Ziua de Sf. Maria este libera. Deci iti platim numai 9 zile de concediu. Daca ei insa zic ca ti-au dat 10 zile va trebui sa o plateasca, ceea ce nu cred ca nu-s prosti sa plateasca.
Cat despre concediu nu-mi dau seama cate zile de concediu ai in contract si cate luni ai lucrat in 2016. Cred ca astea au fost zilele pe anul trecut!

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Nici nu stiu, ca nu mi-sa inmanat contractul de munca. de asta am luat concediu, daca nu il plateste imi dau demisia.
nu stiu de ce il ascund acewl contract?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Nu-ti da demisia. Mergi la ei si cere contractul de munca spunand ca-ti trebuie sa depui la judecatorie dovada ca lucrezi avand unele probleme familiale de care nu vrei sa vorbesti. Daca nu-ti da spune ca-ti trebuie copie legalizata si ca-i rogi sa o faca ei. Poti sa-i reclami, in primul rand, la ITM si daca nu se rezolva persoanele angajate au dreptul la un proces scutit de taxa de timbru si taxa judiciara in procesele de munca. Daca pleci nu mai ai aceste posibilitati si idiotii aia nu-ti vor mai da banii.