| Diana1990A a întrebat:

Bună seara, mai am o întrebare, dacă fostul meu a fost agresiv atât verbal cât și fizic cu mine acum un an și încă ma cauta prin diferite persoane, as putea sa depun o plangere la politie? Nu am probe ca nu am făcut nici o plangere împotriva lui doar am sunat de doua ori la politie sa vina să-l ia. Doar ca dacă înca ma cauta prin diferite persoane și spune ca vrea să-mi facă o surpriza, mi-e frica sa mi se întâmple ceva.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Plingere poti sa depui oricind, dar aia nu fac nimic decat poate abia cand te baga in spital sau te omoara. Sfatul meu e sa iti gasesti unul mai bazat care sa ii rupa mecla sau sa il faca sa ii fie frica. Combina-te cu un politist, gen.winking

Bula
| Bula a răspuns:

Poti cere o interdictie judecatoreasca de apropiere sau de deranjare sub orice forma.
Daca incalca conditiile din interdictie, atunci e caz penal, ce-i poate "ingreuna" cazierul judiciar.
Vorbeste si cu un avocat sau la un centru pentru protejarea mamei si copiului, pentru indrumari!

| gothicbat a răspuns:

Da, evident că poți și chiar ți-aș recomanda.
Ai greșit că nu ai făcut plângere când te-a agresat, dar, pe de altă parte, înțeleg și raționamentul tău.
Ia măsuri legale cât mai curând. Multă baftă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plângere, denunț în scris, și înregistrată, azi, acum.

| mgtow a răspuns:

Mai insista cu politia. Si cumparati un pistol electric pentru autoaparare. Nu faci puscarie pentru asa ceva mai ales politia ignora destul de mult ordinea de restrictie care o aplica lui.

| Bizon95 a răspuns:

DA, poti
DA, AI PROBE

chiar NU VEZI?!? daca te cauta prin diverse persoane, atunci acele diverse persoane SUNT MARTORI

depui plangerea, trebuie sa mentionezi NEAPARAT in plangere doua lucruri:
1. plangere PENALA pentru HARTUIRE
2. scrii acolo fiecare persoana de care stii ca te-a cautat prin ea

iar apoi sa nu uiti sa iei numar de inregistrare de la politie, MI S-A INTAMPLAT sa nu iau numar de inregistrare si APOI POLITISTII LENESI, AU IGNORAT COMPLET PLANGEREA