| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, fostul meu ma cauta prin diferite persoane insistând sa facă rost de noua mea adresa unde locuiesc și cu cine, ca vrea sa-mi facă o surpriza. Am avut o relație cu el, am vorbit câteva luni și ne-am văzut singura data. Am văzut ca are probleme cu alcoolul, bea foarte mult și își schimba starea foarte repede. Am decis sa pun punct, l-am blocat peste tot și m-am trezit cu el la ușa după câtva timp moment in care am sunat la politie, a venit l-a luat și apoi după câteva ore a revenit și bineînțeles ca am sunat din nou. De anul trecut nu l-am mai văzut și nici din greșeală na-s vrea sa-l mai vad. Dar el vorbește periodic cu câteva cunoștințe, le cere poze cu mine și tot ii roga sa facă rost de adresa mea ca vrea sa-mi facă o surpriza. Mi-e sa nu ma trezesc cu el la ușa sau pe strada sau ori unde altundeva. A fost deja închis în trecut pentru tentativa de omor calificat. A încercat să-l omoare pe iubitul fostei sale. Nu știu ce sa fac dar mi-e foarte frica. Tot simt sa merg la politie sa le vorbesc despre asta dar mi-e sa nu zică ca nu este nimic grav ca se interesează de mine sau mi-e sa nu afle el ca am fost și sa agraveze situația. Ce sa fac mi-e frica sa nu mi se întâmple ceva mie sau copiilor sau concubinului meu.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Căutați un avocat bun și mergeți direct la procuratură unde depuneți o plângere penală împotriva fostului de hărțuire, ținând cont de trecutul său. Sau mergeți la tribunal și cereți ordin de interdicție pentru individ.
Oricum, atât timp cât există "prieteni" binevoitori care îi dau orice informație, o soluție pentru problema dumneavoastră este, fără să știe nimeni, repet nimeni, nici măcar actualul concubin, să vă mutați la capătul opus al țării, față de zona unde locuiți acum!

Răspuns utilizator avertizat