| Gnelutzu1 a întrebat:

Bună seara! Nu știu dacă este categoria potrivită pentru întrebarea ce va urma. Întâi aș dori să vă pun în temă cu următoarea situație a mea. La mine în cartier este o gașcă de copii (mai mult de 14 ani eu nu le-aș da), care se plimbă prin cartier cu petardele la ei într-o pungă dar le aprind și le aruncă la mine sub geam, acest lucru repetându-se în fiecare seară! Am reușit să fac câteva fotografii și un video. Având în vedere toată povestioara, aș vrea să știu următoarele lucruri: locul unde se poate depune plângere (poliție locală, primărie etc.); ce acte mi-ar trebui în detrimentul formulării unei plângeri; dacă dovezile de pe telefon sunt suficiente; ce sfaturi ați mai avea voi. Mă aștept să răspundă cei care au mai formulat plângeri, dar îmi pot răspunde și cei ce au cunoștință în acest domeniu. Vă mulțumesc frumos pentru timpul acordat citirii textului meu!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune plangere penala la politie, dovedind plangerea cu fotografii si video.
De asemenea ai putea indica si martori, dintre vecinii tai, care au vazut situatiile.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate face plangere la Politie, sectia locala din cartierul unde locuiti.
Sunt suficiente fotografiile si filmarile, daca se poate cu fata acelor copii.
Vecinii, ca martori, de asmeeni este bine sa aveti declaratiile lor in scris ca si ei sunt afectati de acesti huligani care folosesc petarde ilegale.

| Xox0 a răspuns:

Dovezile sunt suficiente, dar suna-i cand dau petardele si intre timp inregistreaza-i.
Cu toate astea, nu mai bine iesi cu un bat la ei sa-i sperii?