| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat costa o procura notariala? Procura e pentru a putea calatori un minor cu insotitor in alta tara. Deci taxa procurei cat este an Romania? Va multumesc.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In jur de 50 lei, dar difera in functie de tariful si faima notarului.

| HBK a răspuns:

Costul pentru întocmirea unei procuri nu este foarte mare, în jur de 40 de lei noi, dar pentru anumite cazuri sociale şi pentru pensionari costul întocmirii acestora este de circa 17 lei noi.

| sofia_1672 a răspuns:

Vezi ca insotitorului ii trebui si cazier ca nu te lasa cei de la vama sa treci daca nu ai. Suna la politia de frontiera si intrebi sa vezi exact ce acte iti trebuie. Iti spun din propria experienta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de procura, ci de o declaratie notariala prin care parintii sunt de acord ca minorul sa plece in strainatate cu un anumit insotitor. Onorariul minim pentru aceasta declaratie este de 20 lei RON, la care se adauga TVA, deci cca 25 lei. In functie de notar onorariul poate fi si mai mare, iar la notarii neplatitori de TVA(cei incepatori) poate fi de 20 lei.

| Nely_Rizea_1976 a răspuns:

Cat costa o imputernicire de la mine catre baiatul meu de 17 ani pentru a si ridica pensia de urmas din urma tatalui sau?

| Corbei_Ionela_1984 a răspuns:

Buna ziua, si daca am 3 copii cu care vreau sa plec trebuie pentru fiecare in parte, separat sau doar una pentru toti trei?