| Daniel9901 a întrebat:

Buna seara, pe 28 februarie mi-a expirat contractul la locul de munca doar ca de pe 26 angajații timp de o săptămână nu vor mai veni deoarece firma face unele îmbunătățiri. Chestia e că vineri nimeni nu a venit sa discutam de contract iar eu oricum mi-am gasit in alta parte mai bine. Marți am intrat pe site la cas si când am băgat cnp imi arata ca nu sunt asigurat iar azi când am intrat imi arata ca sunt asigurat. În situația asta firma a prelungit contractul sau de ce apare ca sunt asigurat din moment ce acum 2 zile arată că nu sunt? Pot semna un contract cu alta firma fără să am probleme?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a expirat contractul individual de munca (banuiesc ca a fost pe perioada determinata) sigur ca poti sa te angajezi in alta parte fara nici o problema.
Pentru a continua cu acelasi contract trebuia sa fie incheiat un act aditional la CIM, semnat de ambele parti.