| Radu1 a întrebat:

am si eu o intrebare : am diabet si nu vreau ca acest lucru sa se afle la locul de munca.
Am zis la interviul pentru de ce afectiune sufar, am fost trimis asa cum se face la orice angajare sa sustin un examen medical la o policlinica ce are contract cu firma la care am fost angajat, am trecut testul respectiv si toate au fost bune si frumoase.
Problema este ca acum a venit un nou director ce vrea sa facem iarasi toti angajatii un test medical insa la locul de munca cum ar veni.
Reprezentatii aceleiasi policlinici vor veni la noi la firma si vor efectua iarasi un test probabil mai putin amanuntit ca cel de la sediul lor. Precedentul test l-am efectuat acum 1 luna si repet am primit aviz medical!
Intrebarea mea este : in ce consta examenul medical la locul de munca si mult mai important daca medicii respectivi sunt obligati sa-i dezvaluie angajatorului de ce afectiune sufar sau exista confidentialitatea medic - pacient?
Repet, am dezvaluit la interviu de ce sufar insa nu vreau cum s-ar zice sa afle prea multe persoane.
Va rog sa ma ajutati, dau funda + voturi. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Daca mai vreti lamuriri puteti sa-mi dati mesaj privat sau sa intrebati aici pe forum.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și nu înțeleg de ce te ferești?
Confidențialitate medic/pacient există dar vorbim de sănătatea în muncă!
Dacă ești apt medical chiar dacă ai diabet, nu este absolut nicio problemă.
Ai încredere în tine!
Succes.
Pa, pa.