| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa iau pe cineva in spatiu in momentul in care implineste 18 ani? Este posibil ca in momentul in care ii expira buletinul la varsta de 18 ani sa il iau in spatiu fara sa isi Faca alt buletin in prealabil? Daca da, ce acte sunt necesare. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa-l primesti in spatiu, prin declaratie notariala autentica, facuta inainte de expirarea valabilitatii si depunerii actelor pentru noua CI (buletin nu se mai face de peste 21 de ani) sau declaratie la SPCLEP atunci cand depune actele pentru noua CI. Actele la SPCLEP trebuie depuse cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii CI actual.