Întrebare recomandată | MarianneSun a întrebat:

Bună seara! Sper să găsesc un sfat (sau mai multe).
Situația dată: Suntem o familie care locuieste in chirie de aproximativ 5 ani, având un contract pe perioadă nedeterminata. In luna martie 2022 am cumpărat un apartament la un pret foarte mic, datorită faptului că arăta jalnic. Am găsit o firmă mică dar serioasă pentru renovare si termenul de gata este la finalul lunii septembrie. Acum mă aflu intr-un mare impas deoarece proprietarul apartamentului in care locuim ne-a pus in vedere telefonic să eliberam apartamentul până duminică (24 iulie) deoarece fiul lui vrea să revină acasă din Germania, si daca nu plecam, suspenda utilitățile (gaz, curent, sau ambele). Ce pot sa fac in aceasta situație ținând cont de faptul ca mai sunt două luni până când ne putem muta in casa noastră? Chiar are dreptul de a proceda așa având in vedere faptul că nu avem datorii de niciun fel? Nu există o lege care sa ma protejeze? Practic am câteva zile la dispozitie sa vad dacă pot sa fac ceva in aceasta situație. Stiu ca are comportament abuziv dar ce fac daca suspenda utilitatile? Ne-am chibzuit fiecare bănuț sa fim la zi cu chirie, taxe si alte cheltuieli care ne apartin, plus investiția in apartamentul cumpărat. Mulțumesc că ati avut răbdare să cititi si va multumesc anticipat pentru raspusuri. Să aveti o seară liniștita!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul (denumit si locator) nu are dreptul sa va dea un asemenea termen pentru eliberarea apartamentului inchiriat.
Conform Codului civil, citez:
  ART. 1.824. Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1)Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2)În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună."
Banuiesc ca plata chiriei este lunara, asa ca termenul de preaviz ar fi de 60 de zile si aveti dreptul de a locui in apartament in aceasta perioada.
Proprietarul nu poate intrerupe utilitatile de unul singur, aceasta o poate face doar furnizorul de utilitati si numai pentru neplata acestora pe o perioada mai mare.
Spuneti aceasta proprietarului si ca o sa-l dati in judecata daca intrerupe utilitatile, cerandu-i si plata unor daune materiale si morale pentru prejudiciul cauzat, in baza raspunderii contractuale si delictuale.

4 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Din cate stiu, daca esti in chirie pe perioada nedeterminata, atunci proprietarul trebuie inainte de toate sa va dea un minim de 28 de zile preaviz de parasire a locuintei. Practic trebuie sa va dea preaviz de evacuare, e efectiv ilegal sa va dea afara cu 4 zile termen de evacuare. Ai dreptul acesta si mai ai si dreptul la tratament echitabil conform legii, pentru ca inainte de evacuare trebuie sa urmeze procedura legala. Poti sa faci plangere pentru asta, e ilegal.

| MarianneSun explică (pentru and0ra):

Dacă omul este hotărât să suspende utilitățile, e de la sine inteles ca nu doreste o intelegere amiabila. E absolut logic ce ai răspuns dar nu vrea pe calea legală din câte vad. Vrea urgent. Cui mai exact ma adresez?

| Brizbriz a răspuns (pentru MarianneSun):

"în 20 Iulie | MarianneSun explică (pentru and0ra):
Dacă omul este hotărât să suspende utilitățile, e de la sine inteles ca nu doreste o intelegere amiabila. E absolut logic ce ai răspuns dar nu vrea pe calea legală din câte vad. Vrea urgent. Cui mai exact ma adresez?"

din pacate, doar politiei, iar politia o sa se scarpine in cap, insa alta solutie pe moment nu ai

dupa aia, te sfatuiesc FOARTE SINCER, daca ti-a taiat utilitatile sa pleci cat mai repede si apoi sa il dai in judecata pentru hartuire si altele (iti gasesti un avocat bun, si stie el ce sa puna la acuzatii) si sa ii ceri despagubiri... SERIOASE
inteleg sa aiba nevoie de apartament, DAR NU SA FIE *JIGODIE* SI SA TE DEA AFARA DE LA O ZI PE ALTA angry
mai ales ca legea e de partea ta, cum a spus si Ioandelasal